Güneybatı Anadolu Raphidiopter'leri ve Neoropter'leri (Insecta:Neuropterida)
Raphidiopter's and Neuropter's (Insecta:Neuropterida) Southwest Anatolia
- Tez No: 133439
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
GÜNEY BATI ANADOLU RAPHİDİOPTER'LERİ VE NEUROPTER'LERI (INSECTA, NEUROPTERIDA) (Doktora Tezi) Savaş CANBULAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ' Ağustos 2003 ÖZET Güney Batı Anadolu'da (Antalya, Burdur, Isparta, Denizli, Aydın,. Muğla) 2000-2001 yıllarının Nisan-Eylül ayları arasında ve 2002 yılının Nisan- Haziran aylan arasında yapılan arazi çalışmaları ile Raphidioptera takımına ait 529 ve Neuroptera takımına ait 2768 örnek toplanmıştır. Teşhis işlemleri sonucunda Raphidioptera takımının 2 familyasına ait 4 cinsin 13 türü, Neuroptera takımının 10 familyasına ait 45 cinsin 82 türü tespit edilmiştir. Araştırma alanından tespit edilen toplam 95 türün sinonimleri, morfolojisi, fenolojisi, ekolojisi ve araştırma alanındaki yayılış bilgileri verilmiştir. Her türün yayılışı, Türkiye ve dünyada olmak üzere iki kategoride ele alınmıştır. Tespit edilen türlerden Chrysopidae familyasından Nothochrysa Mclachlan, 1868 cinsi ve N. fulviceps (Stephens, 1836), Hemerobiidae familyasından Micromus angulatus (Stephens, 1836), Myrmeleontidae familyasından Macronemurus amoenus (Hölzel, 1972), Ascalaphidae familyasından Deleproctophylla dusmeti Navas, 1914'nin Türkiye faunası için yeni kayıt oldukları tesbit edilmiştir. Her bir türün araştırma alanındaki yayılışı ayrı bir harita ile gösterilmiştir. Bilim Kodu : 401.04.04 Anahtar Kelimeler : Neuropterida, Raphidioptera, Neuroptera, Güney Batı Anadolu, fauna Sayfa Adedi : xv+331 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Suat KIYAK
Özet (Çeviri)
11 RAPHIDIOPTER'S AND NEUROPTER'S (INSECTA; NEUROPTERIDA) SOUTH WEST ANATOLIA (Ph. D. Thesis) Savaş CANBULAT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY, August 2003 ABSTRACT By the studies in South-west Anatolia (Antalya, Burdur, İsparta, Denizli, Aydın, Muğla) 529 specimens belonging to order Raphidioptera and 2768 specimens belonging to order Neuroptera were collected between April- September in 2000-2001 and between April-June in 2002. As a result of the identifications 13 species of 4 genera belonging to the 2 families of order Raphidioptera, 82 species of 45 genera belonging to the 10 families of the order Neuroptera were determined. Synonyms, morphology, phenologies, ecologies and distributions of 95 species determined from the research area were given. Distributions of the each species were given in two categories as distributions in Turkey and World. Among the determined taxa genus Nothochrysa Mclachlan, 1868 and N. fulviceps (Stephens, 1836) belonging to the family Chrysopidae and the species Micromus angulatus (Stephens, 1836) belonging to the family Hemerobiidae, Macronemurus amoenus (Hölzel, 1972) belonging to the family Myrmeleontidae and Deleproctophylla dusmeti Navas, 1914 belonging to the family Ascalaphidae are new records for the Turkish Fauna. Distributions of each species from the research area were shown on map. Science Code : 401.04.04 Key Words : Neuropterida, Raphidioptera, Neuroptera, South West Anatolia, fauna Page Number : xv+331 Adviser : Prof. Dr. Suat KIYAK