Altı boyutlu ising modelinin 'Creutz cellular automaton'ında incelenmesi
Study of the six-dimensional ising model on the 'Creutz cellular automaton'
- Tez No: 133453
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AKTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ALTI BOYUTLU ISING MODELİNİN CREUTZ“CELLULAR AUTOMATON”INDA İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Ziya MERDAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Altı boyutlu Ising modelinin, doğrusal boyutu L=4,6,8 olan periyodik sınır şartlı soyut basit küp örgülerde, sonsuz örgü kritik sıcaklığı yakınında ve beş“bit”li demonlar kullanılarak Creutz“cellular automaton”ında simülasyonu yapılmaktadır. Daha önce yapılmış bir çalışmadakine göre simülasyon sapılan enerji değerlerinin sayısı artırılıp, enerji aralığı genişletilmiş ve her bir enerjideki simülasyon sayısı artırılmıştır. Sonlu örgü ölçekleme bağıntıları kullanılarak daha önceki çalışmada incelenmiş olan düzen parametresi ve manyetik alınganlığa ilave olarak, özısı ve Binder parametresinin sıcaklığa bağlı değişimleri ile bu niceliklerin ölçeklenmiş değerlerinin ölçeklenmiş sıcaklığa bağlı değişimleri incelenip, bu nicelikler için teorinin öngördüğü ölçekleme bağıntıları doğrulanmıştır. Sonsuz örgü kritik sıcaklığı için özısı eğrilerinin kesişme noktasından, Binder parametresi eğrilerinin kesişme noktasından ve özısı maksimumlarına karşılık gelen sıcaklık değerlerinden sırasıyla Te =10.837(1), Tç =10.834(1) ve Tc =10.837(6) yaklaşık değerleri elde edilmiştir. Bu değerler daha önceki çalışmada, manyetik alınganlığın sonlu örgülerdeki maksimumlarına karşılık gelen sıcaklık değerlerinden elde edilen daha hassas Tc =10.835(5) değeri ile uyum içindedir. Özısı kritik üssü için elde edilen a =0.009(38) değeri teorinin öngördüğü a=0 değeri ile uyumludur.11 Bilim Kodu :404.01.0i Anahtar Kelimeler rising modeli,“cellular automaton”lar, sonlu örgü ölçekleme teorisi, kritik fişler Sayfa Adedi :104 Tez Yöneticisi :Prof.Dr.Nevzat AKTEKİN
Özet (Çeviri)
in STUDY OF THE SIX-DIMENSIONAL ISING MODEL ON THE CREUTZ CELLULAR AUTOMATON (Ph.D.Thesis) Ziya MERDAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT The six-dimensional nearest-neighbor Ising model is simulated on the Creutz cellular automaton by using five-bit demons and the finite-size lattices with the linear dimensions L=4, 6, 8. Compared to a previous study, the number of total energies and the number of independent simulations at each total energy are increased, and the interval for the total energy is extended. In addition to the order parameter and the magnetic susceptibility investigated in the previous study, the temperature dependence of the specific heat and the Binder parameter and the plots of the corresponding scaled quantities are obtained. The finite-size scaling relations predicted by the theory are verified. The temperature dependence and the finite-size scaling plot of Binder parameter verify the theoretically predicted expressions about the infinite lattice critical temperature. The approximate values for the critical temperature of the infinite lattice Tc =10.837(1), Tc =10.834(1) and Tc =10.837(6) are obtained from the intersection points of the specific heat curves, the Binder parameter curves and from the maxima of the specific heat, respectively. They are in agreement with the more precise value of Tc =10.835(5). Obtained from the maxima of the magnetic susceptibilities, of the finite-size lattices in the previous study. TheIV value obtained for the critical exponent of the specific heat a =0.009(38) is also in agreement with a=0 predicted by the theory. Science code :404.01.01 Key words :Ising model, cellular automata, finite-size scaling theory, critical exponents Number of pages : 104 Adviser :Prof.Dr.Nevzat AKTEKİN