Türkiye enerji politikaları için bir stratejik planlama önerisi
A Strategic planning proposal for the energy policies of Turkey
  1. Tez No: 133495
  2. Yazar: KUBİLAY KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
TÜRKİYE ENERJİ POLİTİKALARI İÇİN BİR STRATEJİK PLANLAMA ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Kubilay KAVAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Sürdürülebilir kakınmanın can alıcı noktalarından biri enerjidir. Enerji hemen bütün sektörlerde stratejik bir girdidir, bu yüzden bütün ülkelerde politika yapıcılar enerji talebini karşılamak için uygulanabilir stratejiler geliştirmeye çakşırlar. Öneminden dolayı enerji, daima plan ve programlara stratejik bir girdi olarak dahil edilir. Ekonomik ve sosyal kalkınmayla uyumlu bir plan yapabilmek için, enerji arz-talep dengesi dikkate alınmalıdır. Dahası enerji güvenilir, etkin ve maliyet açısından kabul edilebilir bir düzeyde olmalıdır. Türkiye, özellikle birincil enerji kaynaklarındaki dış bağımlılığının çok yüksek olmasından dolayı, enerji talebini güvenli biçimde karşılamakta bazı zorluklara sahiptir. Bu bağımlılık Türkiye'yi kendi öz kaynaklarını etkin kullanmaya ve gelecek için stratejik planlar yapmaya zorlamaktadır ve bu çalışma, söz konusu ihtiyaçlara cevap vermek için hazırlanmıştır. Bu çalışmada dünya ve Türkiye'nin mevcut enerji durumları gözden geçirilmiş; Türkiye'nin mevcut, muhtemel ve mümkün enerji kaynakları incelenmiş; sorunlar ve enerji piyasasındaki gelişmeler tahlil edilmiş ve son olarak, enerji talep tahminlerinin ışığında bir stratejik planın anahatları gösterilmiştir. Çalışmada kullanılan enerji talep tahminleri, uluslararası kabul görmüş MAED modelinin iki ayrı senaryo ile çalıştırılmasıyla elde edilmiştir. Bilim Kodu : 07 Anahtar Kelimeler : Enerji, elektrik, strateji, planlama Sayfa Adedi : 304 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil Erol
Özet (Çeviri)
11 A STRATEGIC PLANNING PROPOSAL FOlT~ THE ENERGY POLICIES OF TURKEY (M. Sc. Thesis) Kubilay KAVAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT One of the crucial factors of the sustainable development is energy. Energy is a strategic input nearly in all sectors, hence the policy makers urge to develop viable strategies to meet the energy demand in all countries. Energy is always included into plans and programs as a strategic parameter because of its importance. In order to make a consistent plan for economic and social development, the energy supply-demand equilibrium should be taken into account. Besides the provided energy should be reliable, efficient and costly acceptable. Turkey has some difficulties in meeting the energy demand securely, as the external dependency rate is very high especially in primary energy,' resources. This dependency forces Turkey to use its own resources effectively and to make strategic plans for future and this study has been prepared to respond these requirements. In this study, the current energy situation of the world and Turkey was investigated; Turkey's existing, possible, and probable energy resources were examined; the problems and the developments of the energy market were analyzed; and finally, the key points of a strategic energy plan were exhibited in the light of energy demand forecasts. The energy demand forecasts used in the study were obtained by internationally accredited MAED model which had been run by two different scenarios. Science Code Key Words Page Number Adviser 07 Energy, electricity, strategy, planning 304 Prof. Dr. Serpil Erol