Methidathion ve triadimenol pestisitlerinin insan lenfosit kültürlerindeki genotoksit etkileri
Genotoxic effects of pesticides methidathion and triadimenol on human lymphocytes culture
  1. Tez No: 166047
  2. Yazar: HÜLYA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
üt METHİDATHİON VE TRIADISWENOL PESTİSİTLERİNİN İNSAN LENFOSİT KÜLTÜRLERİNDEKİ GENOTOKSİK ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Hülya DEMR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Methidathion ve triadimenoi pesfisitierinin insan periferal Senfositferindeki genotoksik etkileri kromozom anormailikleri (KA), kardeş kromatidierde değişme (KKD) ve mikronükleus (MN) analizi iie incelenmiştir. Lenfositler 4 farklı dozdaki methidathion (3,75, 7,50, 15,00 ve 30,00 pg/ml) ve triadimenol (2,50, 5,00, 10,00 ve 20,00 pg/ml) ile 24 ve 48 saat süre muamele edilmişlerdir. Triadimenoi fungisiti, anormal hücre frekansını, her iki uygulama süresinde, doza bağlı olarak artırmıştır (24 saatte r=0,91, 48 saatte r= 0,87). Methidathion insektisiti de anormal hücre frekansında, 24 saatte daha kuvveti! olmak üzere, her iki uygulama süresinde doza bağlı bir artış (24 saatte r=ö,95, 48 saatte r=0,54) oluşturmuştur. Her iki pestisit uygulamasında en sık gözlenen kromozomal aberasyonlar kardeş kromatidierde birleşme, diserttrik kromozom ve kromatid kırığıdır. Methidathion ve triadimenol pestisitleri, 24 ve 48 saatlik uygulamalarda, KKD frekansında doza bağlı artışlar meydana getirmişlerdir. Methidathionun 24 ve 48 saatlik uygulamalarında r değerleri sırasıyla 0,98 ve 0,S6'dır. Triadimenolün 24 ve 48 saatlik uygulamalarındaki korelasyon katsayıları ise sırasıyla 0,94 ve 0,38 olarak belirlenmiştir. Her iki pestisit mikronükleus frekansında da doza bağlı artış meydana getirmiştir (methidathion için r=û,§6,IV triadimenol için r=0,S3). Methidathion ve triadimenoi pestisitleri her iki muamele süresinde tüm konsantrasyonlarda mitotik indeksi (MI) kontrole oranla düşürürken, replikasyon indeksi (RI) ve nükleer bölünme indeksini (NBI) etkilememiştir. Pestisit uygulaması yapılan hücrelerde, KA, KKD ve MN frekansları ile MI'de kontrole kıyasla meydana gelen önemli farklılıklar, methidathion ve triadimenoi pestisîtierinin insan lenfosit kültürlerinde mutajenik, kiastojenik, anöjenik ve sitotoksik etkili olduğunu göstermektedir. Bilim Kodu : 216 Anahtar Kelimeler : Pestisit, insektisit, methidathion, fungisit, triadimenol, insan lenfosit kültürleri, kromozomal anormallikler, kardeş kromatid değişimi, mikronükleus, genotoksisite. Sayfa Adedi : 86 Tez Yöneticisi : Prof, Dr. Fatma ÜNAL
Özet (Çeviri)
GENOTOXIC EFFECTS OF PESTICIDES SyiETHIDATHION AND TRIADSMENOL ON HUHflAN LYMPHOCYTES CULTURES (M.Sc. Thesis) Hülya DEÜİR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 2005 ABSTRACT The genotoxic effects of methidathion and triadimenoi pesticides were analyzed by means of the production of chromosomal aberrations (CAs), sister chromatid exchanges fSCEs) and micronucieus (HAM) formation in cultured human peripheral lymphocytes. Lymphocytes were treated with four different concentrations of methidathion (3,75, 7,50, 15,00 and 30,00 pg/ml) and triadimenoi (2,5, 5,0, 10,00 and 20,00 pg/ml) for 24 h and 48 h. The fungicide triadimenoi increased the percentage of abnormal cell "m all concentrations and treatment times in a dose-dependent manner (r=0,91 for 24 h, r=0,87 for 48 h). The insecticide methidathion has also increased the percentage of abnormalities in a dose-dependent manner at both treatment times, here, correlation was stronger at 24 h than 48 h (r=0,95 for 24 h, r=0,54 for 48 h). Sn both pesticide treatment, the most common type of chromosomal aberrations was sister unions, dicentric chromosomes and chromatid breaks. Methidathion and triadimenoi pesticides increased the frequency of SCEs in a dose-dependent manner. The r values of methidathion at 24 h and 48 h treatments were 0,98 and 0,96, respectively. The correlation coefficients were determined asVI 0,94 and 0,98, at 24 h and 48 h treatments, respectively. Both pesticides has also increased the frequency of micronucteus in dose-dependentSy (r=0,96 for methidathion and r=0,93 for triadimenoi). Methidathion and triadimenoi pesticides decreased the mitotic index (Mi) significantly compared with the controls in al! concentrations at both treatment periods, however, they did not affect the replication index (Rl) and nuclear division index {HOI}. Significant differences occurred in the frequency of CAs, SCEs, MN and Ml in ceils exposed to the pesticides compared with the control groups demonstrate the clastogenic, mutagenic, aneugenic and cytotoxic effects of methidathion and triadimenoi in human lymphocytes in culture. Science Code Key Words :216 : Pestisit, insecticide, methfdathition, fungicide, triadimenoi, human lymphocyte culture, chromosomal aberrations, sister chromatid exchanges, micronucteus, genotoxicity. Page Numbers : 86 Adviser : Prof. Dr. Fatma ÜHAL