Lise II. sınıf öğrencilerinin reaksiyon hızı konusunu kavrama düzeyleri ve kavrama düzeylerine bilişsel ve duyuşsal özelliklerin etkisi
The Second-grade lycee students' cognitive and emotional skills on their perception levels
- Tez No: 133507
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
lise ii. sınıf öğrencilerinin reaksiyon hızı konusunu kavrama düzeyleri ve kavraca düzeylerine öğrencilerin bîüşsel ve duyuşsal özelliklerimin etklsi (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin IClK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BlLİHLER! ENSTİTÜSÜ ÖZET By çalışmanın amacı, geleneksel öğretim yöntemleriyle öğrenim gören lise İL sınıf öğrencilerinin reaksiyon, reaksiyon hızı ve reaksiyon hızına etki eden faktörler konularındaki ön kavramlarını ve bu ön kavramların neden olduğu yanlış kavramları tespit etmek ve bu yanlış kavramaların yaygınlığını tespit ederek, öğrencilerin kavrama düzeyleri ile kimyaya karşı ilgi ve tutumları, bilişsel seviyeleri, uzaysa! düşünme yetenekleri ve algotirmik problem çözme yetenekleri. arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. 2001-2002 öğretim yılının bahar döneminde yapılan bu tez çalışması Ski bölümden oluşmaktadır. Ön kavramların ve bu ön kavramların sebep olduğu yanlış kavramların tespit edildiği ve pilot çalışma olarak isimlendirilen çalışmanın ilk bölümünün örneklemini Ankara il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı M. Rüştü Uzel Kimya Meslek Lisesi 2. sınıf öğrencilerinden rasgele seçilmiş 10 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde Reaksiyon Hızı Kavram Testi, Reaksiyon Hızı Başarı Testi, Mantıksal Düşünme Yetenek Testi, Kimyaya Karşı İlgi ve Tutum Ölçeği, Zihinsel Döndürme Testi Ankara İS Sfflüi Eğitim Müdürlüğüne bağlı M. Rüştü UzeS Kimya Meslek Lisesi, Ankara Atatürku Anadolu Lisesi, Alpaslan Lisesi ve Cumhuriyet Lisesi 2. sınıf öğrencilerinden seçilmiş 190 öğrenciye uygulanmış ve mülakatlarda belirlenen yanlış kavramaları yaygınlığı belirlenmiştir. Çalışmanın hipotezlerini test etmek Içîn veriler SPSS bilgisayar programında Çoklu Regrasyon Analiz! ve Chi-Square Analizi kullanılarak değerlendirilmiş ve sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde verilmiştir. Çalışma sonucunda geleneksel öğretim yöntemi ile öğrenim gören lise II. sınıf öğrencilerinin kimyasal reaksiyon, reaksiyon hızı, reaksiyon hızına etki eden faktörler konularında yaygın bir şekilde yanlış kavramaya sahip oldukları, öğrencilerin ön kavramlarının yanlış kavramaya sebep olduğu, öğrencilerin bu konulan kavrama düzeyleri ile algotirmik problem çözme yetenekleri ve mantıksal düşünme yetenekleri arasında anlamlı bîr ilişkinin olduğu bulunmuştur. Bilim Kodu : 88 Ânaktar Kelimeler : Reaksiyon, Reaksiyon Hızı, Reaksiyon Hızına Etki Eden Faktörler, Ön Kavrama, Yanlış Kavrama, Sayfa Adedi :150 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Fitnat KÖSEOGLU
Özet (Çeviri)
m THE SECOND-GRADE LYCEE STUDENTS' PERCEPTION LEVEL OF THE REACTION RATE AND THE EFFECTS OF STUDETS' COGNITIVE AND EMOTIONAL SKILLS ON THEIR PERCEPTION LEVELS (M.Sc. Thesis) Hüseyin İCİK GAZ! UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT The aim of this study Is to determine lycee 2 students' learning with traditional teaching methods preconception about chemical reaction, reaction rate, factors that affect chemical reaction rate and misconceptions caused by these preconceptions and investigate relationship between levels of students' understanding and their interest and attitude against Chemistry, levels of cognition, spatial ability, and algorithmic problem solving ability. This thesis study which was carried out the 2001-2002-spring semester forms two section. Subjects of first section that Is named as pilot study and determined preconception and misconception caused by preconception consisted of 10 Sycee 2 students educated in M.Rüştü Uzel Chemistry Lycee that connect to Ankara Ministry of Education. In the second section of this study Reaction Rat© Concept Test, Reaction Rate Achievement Test, Logical Thinking Ability Test, Interest and Attitude Survey Against Chemistry, Mental Rotations Test were carried out to 190 students educated in M.Röştü özel Chemistry Lycee, Ankara Atatürk Anatolian Lycee, Alpaslan Lycee and Cumhuriyet LyceeIV that connect to Ankara Ministry of Education and widespread of misconception was determined. CorreSatSon analysis, linear regression analysis and Chi-square analysis were used to test hypotheses. The hypotheses were tested at a significant level of 0.05. Statistical analyses were carried out by SPSS, Statistical Package for Social Sciences for Personnel Computer. At the end of study, it was found that lycee 2 students learning with traditional teaching methods have many misconceptions about chemical reaction, reaction rate and factors that affect reaction rate and students' preconception caused misconception. The correlation analysis showed that levels of students' understanding were significantly correlated with their algorithmic problem solving ability and levels of cognition. Science Code : 88 Keywords : Reaction, Reaction Rate, Factors that affect Reaction Rate, Preconception, Misconception Page Number : 150 Adviser : Prof. Dr. Fstnat KÖSEO?LU