CHAID analizi
CHAID analysis
  1. Tez No: 133506
  2. Yazar: ZÜBEYDE YAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERBAŞ ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
CHAID ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Zübeyde YAĞIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Veri tabanlı pazarlamanın kullanım alanlarının artması ile CHAID (Otomatik Ki-kare Etkileşim Belirleyicisi) analizi gibi ağaç-temelli sınıflandırma işlemlerinin önemi de, gittikçe artmıştır. CHAID analizi, geniş veri kümelerini daha anlaşılır bir şekilde yorumlayabilmek için, sınıflandırma ölçme düzeyinde ölçülmüş, bir bağımlı değişkeni, en iyi açıklayabilecek detaylı alt kümelere böler. Bu bölünme işlemini yaparken, tahmin edicilere ait kategorileri yeniden kategorileştirerek, her alt kümeye ayırma işlemini bağımsız olarak gerçekleştirir. Bu çalışmada, CHAID analizi kullanılarak, isnat edilen çocuk suçları konusu incelendi ve sonuçları ortaya çıkarılarak, yorumlandı. Bilim Kodu : 406.01.01 Anahtar Kelimeler : CHAID analizi, ağaç-temelli, sınıflandırma ölçme düzeyi, kategorik değişken. Sayfa adedi : 72 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Semra Oral ERBAŞ
Özet (Çeviri)
11 CHAID ANALYSIS (M.Sc. Thesis) Zübeyde YA?IZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT The importance of tree-based classification processes like CHAID (Chi-squared Automatic Interaction Detector) analysis increases more and more with the increase in usage-fields of data-based marketing. CHAID analysis divides a dependent variable that is measured in classified-measurement level into detailed sub-groups that can explain them best, so that, to comment on the wide data groups in a more understandable way. While doing this division process, it re-categorized the categories belong to predictors so it does the division to each sub-groups independantly. In this study, the subject of child guilts is examined by using CHAID analysis and after having the results they were commented on. Science Code : 406.01.01 Key Words : CHAID analysis, tree-based, classified-measurement, categorical variable. Page Number : 72 Adviser : Prof.Dr. Semra Oral ERBAŞ