Sınıf öğretmenlerinin tarih konularının öğretimine dair düşünceleri ve eğitim öğretim uygulamaları
Ideas and the education practice of home room teachers on history
  1. Tez No: 133629
  2. Yazar: BERRAK ERTOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Türkiye'de 1998 yılından itibaren ilköğretim okullarında Milli Tarih Dersi kaldırılmış, bunun yerine, Tarih, Coğrafya, Ekonomi, Siyaset Bilimi, Sosyoloji, Psikoloji ve Antropoloji disiplinleri içine alan Sosyal Bilgiler Dersi getirilmiştir. Öğretmenlerin Sosyal Bilgiler Dersi içinde yer alan Tarih konularının öğretimine ilişkin düşünceleri ve tarih konularını anlatırken kullandıkları ya da kullanılmasını uygun gördükleri yöntem ve materyaller dersin öğretiminde önemli bir yere sahiptir. Çünkü, Tarih öğretimi hakkındaki yeni düşünceler ve bu dersin öğretimine dair ortaya konan teknik, yöntem ve materyallerin öğretmenler tarafından bilinip bilinmediği, uygulanıp uygulanmadığı, ülkemizdeki Tarih öğretimine dair ipuçları vermektedir. Tabi ki bu arada Tarih biliminin batıdaki ve ülkemizdeki gelişimi, bu gelişimin Tarih öğretimine yansımaları da söz konusu eğitimin uygulanmasında önemli bir yere sahiptir. Ülkelerin eğitim programlan ve anlayışını belirleyen faktör seçilen eğitim felsefesidir. Eğitim felsefesi ülkelerin eğitim politikalarını belirlemektedir. Tarih dersinde de, seçilen eğitim felsefesi ve politikası yönünde bir öğretim söz konusudur. Ülkemizde ilerlemecilik eğitim felsefesi doğrultusunda tarih Öğretimi yapılması gerekirken genel olarak esasici ve daimici öğretim söz konusudur. Yine de Tarih bilimindeki gelişmeler, bu gelişmelerin Tarih dersi ve öğretimi üzerindeki etkileri önemlidir. Bu Araştırmada Türkiye, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletlerin de tarih dersi işlenişinin ve müfredatları karşılaştırılmıştır. Yine bu araştırma da Türkiye'de sınıf öğretmenlerin Sosyal Bilgiler dersi içinde yer alan tarih disiplini konularının anlatımını ve bu anlatım sırasında kullandıkları yöntem, teknik ve materyaller konusunda genel bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırma ile aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. Türkiye'deki sınıf öğretmenleri tarih dersinin ideolojik amaçlar doğrultusunda kullanımını uygun görmemektedirler. Ancak bu dersin vatandaş yetiştirmek için uygun bir ders olduğunu da belirtmektedirler. Batılı devletlerde tarih dersinin disiplin dışı ve disiplin içi amaçlar doğrultusunda kullanıldığı söylenebilir. Avrupa Konseyi kararlarının da buna uygun olduğu kabuledilebilir. Türkiye'deki tarih eğitim-öğretim programlarına toplumsal değişikliklerin dünya devletlerinin gelişimleri ile karşılaştırmalı olarak yer verilmesi dünyadaki tarih öğretimi programlarına ve Avrupa Konseyi kararlarına uygun bir tarzda eğitim-öğretim yapılmasını mümkün kılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT National history lesson was removed from the primary school curriculum and social studies lesson was replaced in 1998. Social studies course includes disciplines of history, geography, economy, political, science, sociolgy, psychology, anthropologhy. Teacher's ideas about teaching techniques on the historical topics with in social studies lesson and their use of some techniques and materials to teach history or their approval of using these techniques and materials are very important in the teaching of history. So teachers views about new ideas which include methods, techniques and materials and their use of them in history teaching were examined in the study. The discipline of history developed in Europe and Turkey and its reflections on history teaching are also important. The educational program and its policy are determined by the actors of selected educational philosophy in countries. The educational philosophy determines the educational politics in countries. The education which reflects the selected educational philosophy and the politics also directs the teaching of history. Generally the realistic and perpetual education is wide in our country but history education should be given as improvemantal education philosophy. Anyway, the developments on the discipline of history are important that effect the teaching of history. So that a comparision between between history teaching was also made and history curriculum of Turkey, England, and USA in this research. Inthestudy the evaluation has been made for history topics in social studies lessons; in terms of class teachers use of teaching methods, techniques and materials.