Öğretim elemanı ve öğrenci görüşüne göre görsel, işitsel ve dokunsal algı türlerinin piyano eğitimindeki kullanılma düzeyi
Faculty members and utilization levels visual, auditory and kinestetic perpection forms in piano education according to student opinions
  1. Tez No: 133710
  2. Yazar: DUYGU SÖKEZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖĞRETİM ELEMANI VE ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİNE GÖRE GÖRSEL, İŞİTSEL VE DOKUNSAL ALGI TÜRLERİNİN PİYANO EĞİTİMİNDEKİ KULLANILMA DÜZEYİ (Yüksek Lisans Tezi) Duygu SÖKEZOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2003 ÖZET Bu araştırma; G.Ü.G.E.F. Müzik Öğretmenliği Programı Anabilim Dalı'nda piyano eğitimi almakta olan öğrencilerin görsel, işitsel ve dokunsal algı türlerinin eğitimlerindeki kullanılırlığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada; Görsel, işitsel ve dokunsal algı türlerinin piyano eğitimindeki kullanılırlığı, kaynak taraması ve anketler yoluyla, yorumu ise betimsel, istatistik yöntemlerinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada; Müzik öğretmeni adaylarına, piyano eğitimi derslerinde görsel, işitsel ve dokunsal algıları kullanma derecelerini belirlemek amacıyla, uzman piyano eğitimcilerine ise, bu algı türlerinin derslerdeki kullanırlığını tespit etmek amacıyla toplam iki anket uygulanmıştır. Müzik öğretmeni adaylarına uygulanan anketlerden elde edilen veriler sonucunda, piyano eğitiminde görsel, işitsel ve dokunsal algı türlerinin hepsinin kullanıldığı ancak en çok görsel algının daha sonra işitsel ve dokunsal algıların ağırlıklı olarak kullanıldığı, uzman öğretim elemanlarına uygulanan anketlerden elde11 edilen veriler sonucunda ise, piyano eğitiminde görsel, işitsel ve dokunsal algıların kullanımının dersi aktif hale getireceği, öğrencinin dersteki başarısını olumlu yönde etkileyeceği ve bu algıların geliştirilebileceği saptanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Görsel Algı, İşitsel Algı, Dokunsal Algı Sayfa Adedi : 104 Tez Yöneticisi : Doç. Selmin TUFAN
Özet (Çeviri)
m FACULTY MEMBERS AND UTILIZATION LEVELS VISUAL, AUDITORY AND KINESTETIC PERCEPTION FORMS IN PIANO EDUCATION ACCORDING TO STUDENT OPINIONS (Master's Thesis) Duygu SÖKEZO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATION SCIENCE JUNE 2003 ABSTRACT This research was conducted to determine Gazi University, Gazi Education Faculty, Music Teaching Program, piano course student's visual, auditory and kinestetic perception form's useful in their education. In this research; the use of visual, auditory and kinestetic perception forms in piano education was based on source investigation and the comment of them was based on descriptive and statistical methods. In this research; two inquiry was applied for music teacher candidates to determine level of use of visual, auditory and kinestetic perception forms in piano education course and for expert piano educator the use of them in course. One of the research concequens is that music teacher candidates are use all of visual, auditory and kinestetic perception forms in piano education but visual perception are used more than auditory and kinestetic perceptions. According to result of inuquiry which was applied to expert lecturer, the use of visual, auditoryIV and kinestetic perception forms in piano education may make course more active, effect positively student's success in course and these perceptions may developed. Science Code Key Words Page Number Adviser : Visual Perception, Auditory Perception, Kinestetic Perception :104 : Doç. Selmin TUFAN