Coğrafi bilgi sisteminin, beşeri coğrafya konularının uygulamalarında ve öğretiminde kullanılması
Using and applications geographic information system at political gaography
  1. Tez No: 133725
  2. Yazar: HADİ BAŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Coğrafya bilgisayarda büyük uygulama alanı bulmuş bir bilim dalıdır. Coğrafyanın bilimsel uygulama alanlarından biri olan Coğrafi Bilgi Sistemleri bir çok disiplini teoriyi uygulama ile birleştiren yeni bir alan olmuş gelişmesini tamamladıktan sonra kullanılmaya başlamıştır. CBS'nin bileşenleri donanım, yazılım, insanlar/organizasyonlar ve veri olarak sıralanmaktadır. Bunu yanısıra, CBS bileşenleri içerisine yöntemler ile uygulamalar da konulabilmektedir Bileşenlerin en önemlisi organizasyonlar ve insanlardır; organizasyon ve insanlar olmadan CBS olamaz. Beşeri coğrafya, CBS'de tüm aşağıdaki konulan ile çok detaylı olarak kullanılabilir;bunlar özetle Kültür Coğrafyası, Diller, Dinler, Nüfus coğrafyasında, Irklar, Siyasi eğilimler, Sağlık hizmetleri, Eğitim hizmetleri dağılımı, Gelir durumu, Siyasi coğrafya,Siyasi Sınırlar, Uluslar arası Anlaşmaların uygulamaları, Deniz alam paylaşımları, Yerleşme Coğrafyasının Unsurları, Göç, İnsana Bağlı çevre sorunları olarak sayılabilir. Sonuç olarak; Coğrafi Bilgi Sistemleri, görüldüğü gibi günümüz bilgi çağının vazgeçilmez bir teknolojisi, yöntemi ve aracıdır. CBS'nin coğrafya biliminde ve diğer konularda kullanımının takip edilebilmesi için CBS eğitimi önem kazanacaktır. Gelişmiş ülkelerin eğitim programlarında yalan geçmişe kadar bir yenilik olarak sunulan CBS artık müfredatın bir parçası haline gelmiştir; Coğrafyacılar, CBS'nin kullanımım ve orta öğretimden itibaren okullarda CBS kullanımını sahiplenmelidirler. 21. yüzyıl bilgi çağında geleceğin teknolojisi, yöntemi ve mesleği olarak görülen CBS'nin Türkiye'de hak ettiği yeri alması beşeri ve fiziki coğrafya amaçlarla kullanılmaya başlanması, coğrafyacıların ve özellikle coğrafya öğretmenleri, öğretmen adayları ve onları yetiştirenlerin bu güçlü araca sahip çıkması ile sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Geography is a science that found widespread computer applications. Geographic Data Systems is part of scientific applications of Geography and it combines many disciplines and theories with proper applications and has been in use since it has completed its evolution. The components of the Geographic Data System are physical equipment, software, human element/organizations and data. In addition to these one could easily include procedures and applications to the Geographic Data System. The most important parts of these components are the organizations and the human element without which Geographic Data System could not function. Proper infrastructure is a prerequisite for the Geographic Data System to be of any use. Political geography can use the subjects matters listed below in the Geographic Data Systems: Cultural Geography, Cultural Regions, Popular Culture, Languages, Religions, Vital Statistics, Health Services, Distribution of Educational Services, Income Level, Political Geography, Political Boundaries, the Applications of International Agreements, Partition of Naval boundaries, Settlement Issues, Human Movements and Environmental Problems related to Humans. In conclusion, Geographic Data Systems are an integral part and technology of the information age. The training in the field of Geographic Data Systems will be of more value in order to keep pace with the developments. A genuine effort must be made in Turkey so that Geographic Data Systems are implemented to take the country to the 21st century, the century of information technology. Geographic Data Systems should be used in conjunction with human and physical geography, national census, environmental activities, urban planning and mapping and location analysis. The success depends on the determination of geography instructors, geographers, trainees and trainers.