Lise I biyoloji dersi hücre konusunun öğretiminde yapılandırmacı yaklaşımın etkisi
The Effect of a constructivist approach on teaching the cell concept in a 9th grade biology course
- Tez No: 133726
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada; yapılandırmacı öğretimin, lise 1. sınıf öğrencilerinin hücre konusunu anlamalarına olan etkisi geleneksel öğretim yöntemiyle karşılaştırılarak incelenmiştir, öğrencilerin bilgiyi kullanmalarını ve bilginin öğrencilerde kalıcı olmasını sağlamak için bu iki yöntemden hangisinin etkili olabileceği konusunda fikir verilmeye çalışılmıştır. Araştırma 2001-2002 öğretim yılında Konya-Kulu ilçesi, Anadolu Lisesi'nde 1. sınıfların iki ayrı şubesinde toplam 47 öğrenciden oluşan örneklem Özerinde yapılmıştır. Uygulanan öntestten sonra gruplar için Öğretim yöntemleri rasgele belirlenmiştir. Dersler araştırmacı tarafından sekiz hafta sûreyle deney grubunda yapılandırmacı yaklaşıma göre, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemlere göre işlenmiştir. Yapılandırmacı yaklaşıma göre düzenlenen derslerde Rodger Bybee'nin 5E modeli kullanılmıştır. Kontrol grubunda ise dersler ortaöğretim biyoloji öğretmenlerinin en çok kullandıkları anlatım, soru-cevap ve laboratuar yöntemlerine göre İşlenmiştir. Her iki sınıfa da eşit sayıda laboratuar uygulaması yaptırılmıştır. Çalışmanın sonunda gruplara sontest uygulanmıştır. Ders öğretmem bütün derslere gözlemci olarak katılmıştır. Araştırma deseni olarak öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır, öğrencilere Hücre Bilgisi Testi öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan Hücre Bilgisi Testi araştırmacı tarafından konunun uzmanlarına danışılarak geliştirilmiştir. Önce Milli Eğitim Bakanlığı Biyoloji programındaki davranışları ölçmeye yönelik 69 soru içeren bir bilgi testi hazırlanmıştır. Hazırlanan bu test, lise ikinci sınıftan 25, üçüncü sınıftan 22 öğrenciye uygulanmıştır. Sonuçlar, Sgel programında Henrysson madde analizi yapılarak 50 soruluk Hücre Bilgisi Testi hazırlanmıştır. Yapılan madde analizinde KR-20 Güvenirlik=0.89 çıkmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Science) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Hipotezlerin test edilmesinden bağımsız örneklemler t-testi ve kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Analiz sonuçlan, hücre konusunu öğrenmede yapılandırmacı yaklaşım uygulanan öğrencilerin geleneksel yöntemlerle öğrenim görenlerden daha başarılı olduklarını göstermiştir. Yapılan bu çalışmaya göre, öğrencilerin biyoloji konularım öğrenmede ve bu bilgileri günlük hayatlarında kullanmalarında yapılandırmacı yaklaşıma dayalı öğretimin daha etkili okluğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT In this study it was explored the effect of constructivism which was used in 9th class in learning“Cell”subject compared with conventional instruction methods. In addition, an opinion could be given about choosing more effective instruction methods which acquired learning very well and using knowledge in their life. The sample of this study consisted of 47 students in two 9* classes who attends Konya-Kuhi Anatolian High School After testing the pretest, the instruction methods was randomly assigned to two classes. The lessons were taught in the experimental group according to the constructivism and in the control group according to the convential methods for eight weeks. Rodger Bybee's 5E model was used in the constructivist class. Expression, inquiry and laboratory methods which are usually used by biology teachers were used in the control group. Experimental and control group took laboratory lesson for equal hours. At the end of the study posttest were applied to both of the groups. Biology teacher of the classes attended the lessons as a observer. Pretest-posttest control group design was employed. Cell Knowledge Test was applied as pretest and posttest. Cell Knowledge Test was prepared by the researcher who consulted with experts of the subject. At first a test which contains 69 questions was prepared according to behaviour in the biology programme of the Ministry of Education. This test was applied to 25 students who were in 10* class and 22 students who were in 11* class. The result evaluated as doing Henrysson item analyze in Sgel programme, then Cell Knowledge Test which has 50 question was prepared. The rehabiliry of the test was KR-20, 0.89. The data obtained from this study were assessed by using SPSS (Statistical Package for Social Science) programme. Independent samples t-test and ANCOVA (Analysis of Covarience) were utilized for assessing the hypothesis.The results ofIV statistical analysis indicated that students in constructivist classroom were more successful than students in conventional classroom. According to this study, it can be said that constructivism is more effective than the other traditional methods in understanding the biology subjects and using these knowledges in student's dairy life.