İlköğretim okullarındaki öğretmenlerin yönetici ve öğretmenler arasında örgütsel çatışmaya neden olabilecek durumlara ilişkin algıları (Bolu ili örneği)
Perceptions of the teachers in primary schools, which is related to cases, which may be reason for an organic disagreement, between directors and teachers (an example of Bolu)
  1. Tez No: 133744
  2. Yazar: GÜRAY DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Bolu İlinde 2002 - 2003 eğitim öğretim yılında ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin; yöneticiler ve öğretmenler arasında örgütsel çatışmaya neden olabilecek durumlara ilişkin algılarını ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın evreni; Bolu İlinde 2002 - 2003 eğitim öğretim yılında, I. ve II. kademesi olan 19 ilköğretim okulu öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın uygulama kısmında 42 soruluk anket kullanılmıştır. Anket çözümlemesinde 4'lü likert ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama aracı, araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. îlk bölümde beş soru ile deneklerin kimlik bilgileri sorulmuştur. İkinci bölümde ise, çatışmayla ilgili olarak hazırlanan sorular vardır. Anket Bolu İlinde 2002 - 2003 eğitim öğretim yılında 19 ilköğretim okulundaki 753 öğretmenden random örnekleme yoluyla seçilen 308 öğretmene uygulanmıştır. Anket sonucu elde edilen bilgiler frekans, yüzde, t testi, tek yönlü varyans analizi yöntemleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları şunlardır: 1- Araştırmaya katılan öğretmenler yönetici ve öğretmenler arasında çatışmaya neden olabilecek durumlardan 35'ine“çoğu kez”, 7'sine“bazen”görüşünü belirtmişlerdir. 2- Çatışma yaratan durumların çatışma yaratma dereceleri ile cinsiyet değişkeni arasında ilişkiler anlamlıdır. Aynı durumlar karşısında çatışma yaşandığım ifade eden kadınların oranı erkeklerin oranlarından yüksektir. 3- Çatışma yaratan durumların çatışma yaratma dereceleri ile kıdem değişkeni arasındaki ilişkiler anlamlıdır. Durumlar karşısında çatışma yaşandığım en11 yüksek yüzde oranıyla ifade eden grup mesleğin ilk 5 yılında olan öğretmenler tarafından oluşturulmaktadır. 4- Çatışma yaratan durumların çatışma yaratma dereceleri ile öğrenim durumu değişkeni arasındaki ilişkiler anlamlıdır. Aynı durumlar karşısında çatışma yaşandığını en yüksek yüzde oranıyla ifade eden grup 2+2 lisans tamamlayan öğretmenler tarafından oluşturulmaktadır. 5- Çatışma yaratan durumların çatışma yaratama dereceleri ile branş değişkeni arasındaki ilişkiler anlamlıdır. Aynı durumlar karşısında çatışma yaşandığım ifade eden branş öğretmenlerinin oranlan sınıf öğretmenlerinin oranlarından daha yüksektir. Elde edilen bulguların sonucu okul ikliminin demokratik bir ortama sahip olmadığı görülmektedir. Araştırmanın sonucunda getirilen öneriler aşağıdaki şekilde özetlenebilir: 1- Okul yöneticilerine hizmet içi program hedeflenerek demokratik bir okul yönetimi sağlanmalıdır. 2- İlköğretim okullarında sınıf ve branş öğretmenleri arasındaki uyumu sağlamak veya artırmak amacıyla iki kademe öğretmenlerinin ilişkileri artırılmalıdır. 3- İlköğretim okullarında bulunan birey ve gruplara çatışma konusunda bilgiler verilerek çatışma kavramına ilişkin olumsuz çağrışımların giderilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main aim of this study is to bring out the perceptions of the teachers to the situations that cause of conflicts between the teachers and directors who have roles in Secondary Schools in Bolu in 2002 - 2003 Education Year. The universe of the research is compored of 19 secondary school teachers, both from first and second degress in Bolu during 2002-2003 Training Education Year. In the practice part of the research a questionare, including 42 questions was used. In the analysis of the survey four likert criterion was used. The data collection tool was prepared by the researcher himsellf. The questionare consists of two sations. In the first section the identifications of the subjects are questioned with five questions. In the second section the degree of the conflict was examined through 42 questions. The questionaire was applied to 308 randomly selected teacher from 753 teacher who have roles in 19 secondary schools in Bolu during 2002-2003 Training Education Year. The data that we got at the end of the questionaire, has been analyzed with in frequency, percentage, t-test, one- tailed, variant methods. The results of the survey are : 1- The teachers participated in the survey have reported conflict“many times”in 35 situations and“sometimes”in 7 situations among the situations that cause conflict between teachers and directors. 2- The relationship between the degree of conflict creation of conflict creating situations and gender is statistically significant. The percantage of women experiencing conflict under the some situation is higher than the percentage of men.IV 3- The relationship between the degree of conflict creation of conflict creating situations and the variability of rank is statistically significant. The teachers who are in the first 5 to 10 years at their career are the group who expressed experience of conflict with the highest percentage. 4- The relationship between the degree of conflict creation of conflict creating situations and education level is also very crucial. The percentage of the teachers who have 2+2 bachelor's degree experiencing conflict under the some situation is the highest rate among the others. 5- The relationship between the degree of conflict creation of conflict creating situations and lesson branch is obviously another important fact. In the same situations, the percentage of secondary school teachers experiencing conflict under is higher than the percentage of primary school teachers. As a results of findings, his seemed that atmosphere dosen't have a domastatic environment. The suggestions after this study can be summarized as: 1- The direction of school must be made democratic by the giving the course to the school directors. 2- In order to increase the harmony between the teachers, who are in primary and secondary degrees of the school the relationship between them must be increased. 3- In the secondary schools the knowledge about the conflict must be given to the individuals or the groups for the termination of the negative ideas about the conflict.