Kooperatif bankacılığının Türkiye'de uygulanabilirliği ve tanıtımı için eğitim model önerisi
  1. Tez No: 133743
  2. Yazar: VİLDAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Eğitim ve Öğretim, Banking, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye 'deki kooperatiflerin ve üst örgütlerinin hemen hepsi sermaye güçlüğü içerisindedirler. Bu durum dikkate alındığında başta finansman sorununun çözümlenebilmesi için kooperatif ve çeşitli kaynaklardan mevduat toplayıp bunları kooperatiflere kredi olarak veren bir Kooperatifler Bankası kurulması ihtiyacı olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda bankanın faaliyetleri incelenerek, Kooperatif Bankası önerileri sunulmuş ve bu önerilere eleştiriler getirilmiştir. Bu çalışmada Kooperatifler Bankası'nın dünyadaki uygulamaları araştırılarak bankanın kuruluşu için gerekli olan finansman ve kredi kaynağının nasıl sağlanabileceği açıklanmıştır. Her iş alanında olduğu gibi Kooperatifler Bankacılığında da personel eğitiminin önemi vurgulanmış ve bu amaçla eğitim önerisi sunulmuştur. Türkiye'de kooperatifçilik hareketi kendisinden beklenilen ekonomik ve sosyal görevlerini yerine getirebilmesi için kendi bağımsız finansman kurumuna, yani bir Kooperatifler Bankası 'na sahip olması gerekir.
Özet (Çeviri)
Cooperatives and almost all of their upper organizations have problem to get capital. In this framework, a need emerged to from a Bank of Cooperatives which aims to collect deposits and provides cooperatives credit with the purpose of solving problem of finance. There fore activities in the field of banking ar analyzed in order to offer ideas about the Bank of Cooperatives. In this study, style of work of Bank of Cooperatives has been observed and potential ways to create financing and credit sources were explained. As it is in the all field of bussiness, in the field of Cooperative Banking, training of the staff has been emphesized. To have an independent institution offers financial resources is vital to make economic and social duties of cooperatives.