Toplam kalite yönetimine halka ilişkilerin katkısı
The Participation of public relations to total qualitiy management
  1. Tez No: 133765
  2. Yazar: SEBAHAT ERDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
142 ÖZET Günümüzde güvenilir ve devamlılık arz eden kaliteye ulaşabilmek için uygulanan en yaygın model 'Toplam Kalite Yönetim Modeli"dir. Bu model, doğru politika ve stratejilerin belirlenmesini; çalışanların, kaynakların ve süreçlerin etkin bir şekilde yönetilmesi sonucu iç ve dış müşterilerin tatmin olmalarını, hedef kitlelerinin kuruluşu olumlu yönde algılamasını, kuruluşun finansal ve finansal olmayan konularda iç mükemmelliğine ulaşmasını hedeflemektedir. Bu araştırmada Toplam Kalite Yönetiminin gelişimi özellikleri, verimlilik, motivasyon kavramları anlatıldıktan sonra örgüt içi halkla ilişkilerin iç müşteri memnuniyetini sağlamada rolü ele alınmıştır. Bu konuda Herzberg'in motivasyon faktörleri araştırmamızda yol gösterici olmuştur. Daha sonra Herzberg'in varsayımları çerçevesinde işgörenlerin verimliliğinde etkili olan motivasyon faktörleri ele alınmıştır. Toplam Kalite Yönetiminin temel ilkeleri temel alınarak işgörenlerin verimliliğinde halkla ilişkilerin nasıl bir rol oynadığı anlatılmıştır. Toplam Kalite Yönetiminin başarıyla uygulanmasında iç müşterilerin memnuniyetin sağlanması ve verimliliğinin artırılması önemlidir. Bu noktada bir örgütte halkla ilişkiler biriminin varlığı ve etkinliği modelin hayata geçirilmesinde önemli bir etkendir. Bu araştırmada Toplam Kalite Yönetimine halkla ilişkilerin nasıl bir katkı sağlayabileceğini ortaya koymak amacı ile Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığında bir çalışma yapılmıştır. Uygulanan araştırma sonucunda Toplam Kalite Yönetiminin uygulanması açısından kurumdaki durum saptanmıştır. Yaptığımız araştırma sonucunda Toplam Kalite Yönetiminde halkla ilişkiler çok önemli olmasına rağmen Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığındaki halkla ilişkiler biriminin etkin bir fonksiyona sahip olmadığı görülmektedir. Daha sonra eldeki bilgilere dayanılarak mevcut sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
143 ABSTRACT The most widespread method to reach reliable and continutiy quality is 'Total Quality Managament' model of management. This model aims to; create correct policy and strategie, the result of manage to the processes effetively to satisfy internal and external customers, to idealize to establishment of target masses to understand positively and reach financial and non-financial subjects the societies' in perfection. This research written for the progress of Total Quality Managament and specialities. The subject was judged according to the role of providing public relations of associations of internal customers satisfaction. In this manner Herzberg's factors of motivations are guided us. Later on the motivation factors was analyzed under the Herzberg's hypothesis frames effected on productivity of laborers. It was clearified how played a role of public relations of productivity of laborers the Total Quality Management's basic principles. It is important to apply Total Quality Managament succesfully to handle customers satisfactions and to expand productivity. At that point it is most important factor of an associations having public relations unit and to bring it to the living situation. In this research, work done to find the effect of Public Relations on Total Quality Managament made research on Social Security Association. As a result of research according to Total Quality Managament principals the existent situation was established. After that to solve present problems new advice given according to found information.