Örgüt başarısında halkla ilişkilerin rolü: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
The Role of the public relations at organizational success: Model of the ASKI
  1. Tez No: 133766
  2. Yazar: HÜLYA AYDINLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Hakkındaki tartışmaların sürmesiyle beraber, yurdumuzdaki öneminin de giderek anlaşıldığı halkla ilişkilerin örgütlerdeki başarıya etkisinin araştırıldığı bu çalışmanın birinci bölümünde, genel olarak örgüt ve örgüt başarısı hakkında bilgi verilmektedir. Örgüt kavramı; tanımı, özellikleri, amaçları ve türleri, ayrıca örgüt iklimi ve örgüt kültürü açıklanarak incelenmiştir. Yine bu bölümde genel olarak başarı kavramı, örgüt başarısını etkileyen faktörler ve örgüt başarısının genel ölçütleri hakkında da bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, örgüt başarısında halkla ilişkilerin nasıl bir rol oynadığı üzerinde durulmaktadır. Konu üzerinde daha fazla bilgi aktarmak için, halkla ilişkiler kavramı; tanımı, tarihçesi, temel özellikleri ve önemi açıklanarak irdelenmiştir. Başarılı bir halkla ilişkiler faaliyeti, için gerekli koşullar ortaya konup, örgüt başarısı için halkla ilişkilerin hangi fonksiyonları gerçekleştirmesi gerektiği açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, ASKİ Halkla İlişkiler Birimi üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. Birime ve tespit edilen hedef kitleye uygulanan anket sonuçları değerlendirilip, ASKİ'nin başarısında halkla ilişkiler biriminin etkisi olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first chapter of this study that researched effect at organizational success of public relationship, given knowledge about organization and organizational success. Concept of organization Examined that explained of definition, peculiarities, objects and sorts.Again this chapter, given knowledge that concept of success, affecting elements of organizational success, and basic criterions of organizational success. In the second chapter, explained; definition, history.basic peculiarities and importance of public relationship. Put forward the necessary conditions for succesful public relationship activities In the third and final chapter, done the research about ASKI Public Relationship Unit. Enquiries that applied to unit and public, estimated.