İşletmelerin örgütsel amaçlarına ulaşmasında güdülemenin rolü ve Eskişehir Şeker Fabrikası'ndaki uygulama
- Tez No: 13377
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada, örgütsel amaçlara ulaşmada insan unsurunun önemi belirt ilmektedir. Bu. çalışma üç "bölümden oluşmakdadır. Birinci bölümde, örgütlerin tanımı ve önemi, ve örgütsel amaçlar kısaca incelenmiştir. İkinci bölümde, motivasyonun tanımı ve ö*nemi, motivasyon teori lerinin tarihsel gelişimi açıklanmaktadır. Ayrıca, motivasyonla ilgili araştırmalara açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, motivasyona ilişkin Eskişehir Şeker Fabrikasın daki işçiler ve yöneticiler arasında yapılan çalışma yer almak tadır.
Özet (Çeviri)
f % S U M M A R Y The importance of human in organizational goals are stated in this study. This study includes three chapters. In the first chapter, definition of organizations, the importan of organizations, and organizational goals are being studied. In the second chapter, definition of motivation, importance of motivation, historical development of motivation theories. Besides, the related studies to motivation is being explained. In the third chapter, a survey related to motivation was conducted among the workes and managers of Eskişehir Sugar Factory.