Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstri ve Giyim Sanatları Eğitimi bölümünden mezun olan öğretmenlerin mesleki yeterlilikleri ile ilgili yeterlilikleri
Opinions of teachers of their proficiency level who giadvated from the department of clothing industry and education of clothing arts, Faculty of Vocational Education, Gazi University
- Tez No: 133785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi Bölümünden mezun olan öğretmenlerin Tekstil Konfeksiyon Alanı meslek alan derslerindeki yeterliliklerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, MEB Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü' ne bağlı Kız Teknik Öğretim Okullarının Tekstil Konfeksiyon Alanında görev yapan öğretmenler, örneklemi ise Ankara ili 8 merkez ilçesindeki Kız Teknik Öğretim Okullarında görev yapan Tekstil Konfeksiyon Alam öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamındaki öğretmenlere uygulamak üzere, Tekstil Konfeksiyon Alanına ait 35 meslek alan dersini, bu derslerdeki yeterlilik düzeylerini ve yeterliliklere etki eden etmenleri kapsayan bir anket formu hazırlanmıştır. Bu anket, araştırma kapsamındaki 109 öğretmene uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde hesaplamaları yapılarak veriler tablolaştırılmıştır. Elde edilin bulgulara göre; Tekstil Konfeksiyon Alam Çerçeve Öğretim Programında yer alan 35 meslek alan dersinden bir çoğunun eğitiminin Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bölümünde eğitiminin hiç verilmediği veya yetersiz düzeyde verildiği, bu nedenle öğretmenlerin bu derslerde kendilerini yetersiz bulduğu, bazı derslerde hizmet içi eğitim alarak ve ya araştırarak kendini geliştirdiği görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda, Kız Teknik Öğretim Okulları ile bu kurumlara öğretmen yetiştiren üniversitelerin sürekli işbirliği içinde olmaları, üniversitelerin mesleki ve teknik eğitimdeki gelişmeleri takip ederek uyum sağlaması vb. öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at determining the proficiency level of the teachers who gradvated from Faculty of Vocational Education, Gazi University, the departments of Clothing and Clothing Arts Training. The scope of the study compromises teachers working at Girl's Technical Schools, Textile Dep., Affiliated with Ministry of National Education, Directorate of Girl's Techical Education. The sample covers the teacher working in the main districts of Ankara at Girl's Techical Schools in the field of Textile. A questiennaire form was prepared to be applied to the teachers. The form contains the factors that affect their proficiency level and thirty-five vocational courses. It was applied to 109 teachers in the field. In the analysis of the data, frequency and percentaqe methods have been employed and data have been tabled. According to the findings obtained, 35 vocational courses listed in the main frame of Textile Field were not adequately offered by Faculty of Vocational Education, the department of clothing and clothing arts training. Hence, it has been found out that teachers in this field consider themselves 'inadequate' in terms of proficiency and they took in-service training to make up for this lack of proficiency. In the light of these findings, some suqqestions such as sustained coordination between universities and schools, for universities following the latest trends and developments in the field, fostering the state of the art techiniques have been offered.