Üniversite öğrencilerinin kişisel saç bakımları konusundaki bilgi ve alışkanlıklarının incelenmesi
Studying the knowledge and habits of university students about personal hair care
  1. Tez No: 133784
  2. Yazar: MEHMET DEĞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin kişisel saç bakımı konusundaki bilgi ve alışkanlıklarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, ilk olarak öğrencilerin sahip oldukları saçın özellikleri, bakım yaptırma nedenleri, saç bakımına ilişkin bilgi kaynaklan, kozmetik ürün seçiminde dikkat ettikleri özellikler ve en sık karşılaştıkları saç problemleri araştırılmıştır. Daha sonra da, öğrencilerin saç yıkamaya, fon çektirmeye, permananta, saç boyamaya ve saç kesimine ilişkin alışkanlıkları araştırılmıştır. Araştırma evrenini Gazi Üniversitesi öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem ise 2001-2002 öğretim yılında Mesleki Eğitim Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Ticaret Turizm Eğitim Fakültesi'ne devam eden 450 bayan öğrenciden ibarettir. Araştırmada öğrencilerin saç bakımı konusundaki bilgi ve alışkanlıklarım ortaya koymak için araştırmacı tarafından anket hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin yüzde, frekans ve kay-kare analizleri yapılmıştır. En düşük önem düzeyi 0.05 alınmıştır. Üniversite öğrencilerinin kişisel saç bakımlarına ait genel bilgileriyle ilgili olarak, %41.6'sımn ince telli saçlara, %38.4'ünün normal telli saçlara, %20'sinin ise kaim telli saçlara sahip olduğu tespit edilmiştir. Yine öğrencilerin şekline göre saçlarının yapısının %50.5'inin dalgalı, %40.9'unun düz, %8.7'sinin de kıvırcık olduğu görülmüştür. Bununla birlikte öğrencilerin saçlı derilerinin durumları incelendiğinde ise %45..6'sının normal saçlı deriye, %28.4'ünün yağlı saç ve saçlı deriye, %14.2' sinin ise kuru saç ve deriye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin doğal saç renklerinin ise %51.5'inin kestane-kahve saç rengine, %27.8'inin kumral saç rengine, %15.8'inin siyah saç rengine, %4'ünün ise san saç rengine sahip olduğu görülmüştür. Üniversite öğrencisi bayanların %42.9'unun saç sağlığım korumak için balam yaptırdıkları, bu konuda en fazla kuaförlerden bilgi aldıkları (%41.3), %30.2'sininayda bir kez kuaföre gittikleri ve kuaför tercihini belirleyen en önemli faktörün kuaförün bilgili ve becerili olması olarak tespit edilmiştir. Öğrencilerin kuaförde en çok yaptırdıkları işlemlerin, işlem sıklığına göre %69.3'ûnün fön, %43.6'sının kesim, %13.6'sının yıkama, %6.3'ünün boya ve %5.7'sinin ise perma olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin en sık karşılaştığı problemlerden %32.9'unun saç dökülmesi, %13.1'inin kırılma ve çatallaşma olduğu görülmüştür. Öğrencilerin kozmetik ürün seçerken en çok dikkat ettikleri özelliği saçların yapısına uygun olması gerektiğini belirtmişler ve bu konuda en çok reklamlardan etkilendiklerini ifade etmişlerdir. Öğrencilerin saç yıkamayla ilgili görüş ve alışkanlıklarına ait bilgilerin verildiği bölümde üniversite öğrencisi bayanların %98.2'sinin saçlarını yıkamak için şampuan kullandıkları tespit edilmiştir. Geçici şekillendirmeyle ilgili görüş ve alışkanlıklarının verildiği bölümde, öğrencilerin %75.3'ünün saçlarına fön çektirdikleri belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin kalıcı şekillendirmeyle ilgili görüş ve alışkanlıklarına yer verilen bölümde, öğrencilerin %14.7'sinin saçlarına permanant yaptırdıkları tespit edilmiştir. Saç boyamaya ait görüş ve alışkanlıklarla ilgili bölümde, öğrencilerin %46' sının saçlarını boyattıkları/boyadıkları belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin saç kesimine ait görüş ve alışkanlıklarının verildiği bölümde, öğrencilerin %29.4'ünün üç ayda bir, %27.1'inin altı ayda bir, %16.4'ünün iki ayda bir, %12.4'ünün ise ayda bir saçlarını kestirdikleri tespit edilmiştir. En çok tercih edilen kesim modelinin ise %55.8 ile katlı kesim olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte üniversite öğrencilerinin %33.1'inin kesim sırasında kullanılan aletlerin steril durumuna dikkat etmedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of research is study the knowledge and habits of university students about personal hair care. In the direction of this aim, first of all, characteristics of the hair students have, their reasons for hair conditioning, sources of information about hair care, characteristics they pay attention while selecting cosmetic products and hair problems they face most frequently have been searched. Later, the habits of the students related to hair washing, hair straightening, permanent wave, hair dyeing and haircutting have been examined. Student of Gazi University constitute the population of this research. Sample consists of 450 female students attending Faculty of Vocational Education, Faculty of Education, Faculty of Economics and Administrative Sciences and Faculty of Commerce and Tourism in 2001-2002 academic year. In the research, a questionaire has been prepared by the researcher in order to expose the knowledge and habits of university students about hair care. Percentage, frequency and chi-square analyses of the data gathered have been made. The lowest level of importance has been taken as 0.05. Related to general knowledge about personal hair care of university students, it has been found that 41.6 % of the students has fine hair, 38.4 % has medium hair and 20 % has coars hair. Again, it has been observed that 50.5 % of the hair sturucture of students according to its shape is wavy, 40.9 % is straight, and 8.7 % is curly. When the condition of students' hair skin is studied, it has been noticed that 45.6 % has medium hair skin, 28.4 % has oily hair and oily hair skin, 14.2 % has dry hair and dry hair skin. Besides, as for the natural hair color of the students, it has been established that 51.5 % has chestnut-brown hair, 27.8 % has brown hair, 15.8 % has black hair and 4 % has blond hair. It has been indicated that 42.9 % of female university students have hair care to maintain their hair contition and they get information about this subject from hairdressers at most (41.3 %), 30.2 % of them go to hairdressers once a month and mthe most important factor determining their preference is the knowledge and skill of the hairdresser. According to the frequency of the process, it has been found out that 69.3 % of the processes students have most in hairdressers is straightening, 43.6 % is cutting, 13.6 is washing, 6.3 % is dyeing and 5.7 % is permanent wave. It has been observed that 32.9 % of the problems students face most frequently is alopesia, 13.1 % is breakage and split ends. Students have explained that suiltabilty for their hair structure is the feature they pay attention at the most while selecting cosmetic products, and they have stated that they are mostly influenced by the advertisements. In the chapter where information concerning opinions and habits of university students about hair washing is given, it has been indicated that 98.2 % of female university students use shampoo to wash their hair. In the chapter where opinions and habits about temporary shaping are discussed, it has been established that 75.3 % of the students have had their hair straightened. When opinions and habits about permanant shaping are asked, it has been found that 14.7 % of the students have had their hair permed. In the chapter about opinions and habits related to hair dyeing, it has been found out that 46 % of the students dry their hair or they have their hair dyed. Related to the opinions and habits of university students concerning haircutting, it has been established that 29.4 % of the students have their hair cut once in three months, 27.1 % of them have their hair cut once in six months, 16.4 % have their hair cut once in two months and 12.4 % of them have this process once a month. It has been discovered that hair cut model which is prefered at the most is folded hair cut with the percentage of 55.8. Besides, it has been noticed that 33.1 % of the university students do not pay attention to the sterile condition of the tools used during haircutting.