İlköğretim 6. sınıf sosyal bilgiler dersi Osmanlı Devletinin kuruluşu ünitesinde öğrenme stratejilerini öğrenmenin öğrenci erişisine etkisi
The Effects of learning, learning strategies on student acquisition in 6th grade primary school, social studies lesson, the foundation of the Ottoman Empire unit
  1. Tez No: 133789
  2. Yazar: MEHMET ÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KELEŞ, YRD. DOÇ. DR. SELMA YEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu araştırma ilköğretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersi Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ünitesinde öğrenme stratejilerini öğrenmenin öğrenci erişisine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubunu, Kırıkkale ili Delice ilçesindeki Büyükyağlı İlköğretim Okulu ve Büyükavşar İlköğretim Okullarında okuyan öğrencilerin altıncı sınıflarından random yöntemiyle seçilen 40 öğrenci oluşturmaktadır. Seçilen öğrencilerin okul özellikleri ve sosyo - ekonomik düzeylerine bakarak grupların denk olması sağlanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Ünite Testi”aracılığıyla toplanmıştır. Test oluşturulurken, ilk olarak; hedef davranış tablosu oluşturulmuş ve her davranış ile ilgili soru hazırlanmıştır. Hazırlanan ön uygulama testi Zübeyde Hanım İlköğretim okulunda uygulanmış ve üzerinde madde analizi yapılmış, sonucunda alfa katsayısı {ot).741 bulunmuştur. Ayrıca uygun olmayan sorular çıkarılmış, düzeltilmesi gereken sorular düzeltilmiş ve teste son şekli verilmiştir. Hazırlanan test hem deney hem de kontrol grubu öğrencilerine uygulanmıştır. Elde edilen verilere SPSS 10.0 paket programında t-testi yapılmış,.05 düzeyinde manidarlığı test edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar kısaca şöyledir; 1. İlköğretim 6. sınıflar Sosyal Bilgiler dersi Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ünitesinde, öğrenme stratejilerini öğrenen öğrenciler ile geleneksel öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ön test puan ortalamaları arasında manidar bir fark yoktur.11 2. İlköğretim 6. sınıflar Sosyal Bilgiler dersi Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ünitesinde öğrenme stratejilerini öğrenen öğrenciler ile geleneksel öğrenimlerine devam eden öğrencilerin son test puan ortalamaları arasında, öğrenme stratejilerini öğrenen öğrenciler lehine manidar fark bulunmuştur. 3. İlköğretim 6. sınıflar Sosyal Bilgiler dersi Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ünitesinde öğrenme stratejilerini öğrenen öğrenciler ile geleneksel öğrenimlerine devam eden öğrencilerin kalıcılık testi puan ortalamaları arasında, öğrenme stratejilerini öğrenen öğrenciler lehine manidar fark bulunmuştur. 4. İlköğretim 6. sınıflar Sosyal Bilgiler dersi Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ünitesinde öğrenme stratejilerini öğrenen öğrenciler ile geleneksel öğrenimlerine devam eden öğrencilerin fark (erişi) puan ortalamaları arasında öğrenme stratejilerini öğrenen öğrenciler lehine manidar fark bulunmuştur. 5. İlköğretim 6. sınıflar Sosyal Bilgiler dersi Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ünitesinde öğrenme stratejilerini öğrenen öğrencilerin, son test ile kalıcılık testinden aldıkları puanların ortalamaları arasında manidar bir fark bulunamamıştır. 6. İlköğretim 6. sınıflar Sosyal Bilgiler dersi Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ünitesinde geleneksel öğrenim sürecine katılan öğrencilerin, son test ile kalıcılık testinden aldığı puanların ortalamaları arasında manidar bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research has been made to investigate the effects of learning, learning strategies on student acquisition in 6th grade primary school, social studies lesson,“The Foundation of The Ottoman Empire”unit. The study group is constituted by two governmental primary schools in two different towns of Kırıkkale, one of which is Büyükyağlı Primary School and the other Büyükavşar Primary School in Delice. The study group is formed by means of 40 6th grade students whom were chosen through random selection method. The equality of chosen groups is provided by taking into account the points and the socio-economic levels of the students. The data, used in the research, were gathered by means of“pre, post and permanency test”which was developed by the researcher, while developing test, first the target behaviour chart was developed and then two questions about each action were prepared. The pre-treatment test which was prepared beforehand was applied to the students of Zübeyde Hanım primary school and item analysis was made either. As a conclusion the a coefficient of the test appeared as '.741'. The unsuitable items were eliminated and required items were reorganized. The prepared test was applied to the students before and after the treatment. The data gathered from the test were analysed by means oft-test packet SPSS 10.0 program and the meaningfulness was tested at,.05 level. The results obtained from the research are briefly as follows:IV 1. There is no meaningful difference was found between the pre-test point averages of the experimental group and control group in teaching of Social Studies,“The Foundation of The Ottoman Empire”unit 2. There is a meaningful difference was found between the post-test point averages in favor of 6th grade students who are applied learning, learning strategies in teaching of Social Studies,“The Foundation of The Ottoman Empire”unit and the students who are taught by means of traditional method. 3. There is a meanigful difference was found between the differency points (communication points) averages in favor of experimental group of 6th grade students who are applied learning, learning strategies in teaching of Social Studies,“The Foundation of The Ottoman Empire”unit and the students who are taught by means of traditional method. 4. In teaching“The Foundation of The Ottoman Empire”unit in Social Studies in 6th grade primary school lesson, there is a meaningful difference was found between differency points (communication points) averages of students who use learning strategies in social studies“The Foundation of The Ottoman Empire”unit. 5. In teaching“The Foundation of The Ottoman Empire”unit in Social Studies in 6th grade primary school lesson, there is no meaningful difference was found between post-test points and permanency test points averages of students who. learned, learning strategies. 6. In teaching“The Foundation of The Ottoman Empire”unit in Social Studies in 6th grade primary school lesson, there is no meaningful difference was found between the post- test points and permanency test averages of the students who joined traditional learning period.