İlköğretim okullarında görevli öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hizmet içi eğitim faaliyetleri hakkındaki görüşleri
Views of teachers in primary about National Ministry of Education's activities in learning in duty programs
  1. Tez No: 133790
  2. Yazar: NESRİN HAMDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı; ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hizmet içi eğitim faaliyetleri hakkındaki göklerinin neler olduğunu tespit etmek ve hizmet içi eğitim faaliyetlerinin daha etkin ve yararlı kılınması için öğretmenlerin görüşlerine başvurmaktır. Araştırmada şu alt problemlere cevap aranmıştır: 1- öğretmenlerin, hizmet içi eğitim faaliyetlerinin planlanması hakkındaki görüşleri nelerdir? 2- Öğretmenlerin, hizmet içi eğitim faaliyetlerinin uygulanması hakkındaki görüşleri nelerdir? 3- Öğretmenlerin, hizmet içi eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesi hakkındaki görüşleri nelerdir? 4- Öğretmenlerin, hizmet içi eğitim faahyetlerinin daha etkin kılınması ile ilgili görüşleri nelerdir? Araştırma sonunda, ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin hizmet içi eğitim faaliyetleri hakkındaki görüşleri ortaya konulmuş ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın hizmet içi eğitim faaliyetlerinin daha etkin hale getirilebilmesi için, araştırmaya katılan ilköğretim öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda öneriler getirilmiştir. Araştırmada, veri toplamak için tarama (Survey) türü betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Literatür taraması sonucu elde edilen verilerin doğrultusunda, ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hizmet içi eğitim faaliyetleri hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla anket formu oluşturulmuştur. Araştırmanın anketini geliştirmek amacıyla, önce konusunda uzman kişilerin görüşleri alınarak taslak anket formu hazırlanmıştır. Yapılan görüşmeler ve eleştiriler doğrultusunda anket formunda yer alan soru sayısı 33 olarak belirlenmiştir.u Bu taslak anket, Karabük ili Eskipazar ilçesindeki ilköğretim okullarında görev yapan hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılmış 36 öğretmene uygulanmıştır. Taslak anket uygulandıktan sonra ön deneme sonuçlan değerlendirilerek, ön denemeye katılan öğretmenlerle görüşmeler yapılarak anketteki soruların işlerliği ve anlaşılıp anlaşılmadığı irdelenmiş ve sonuçlar uzman kişiler tarafından değerlendirilerek ankete son şekli verilmiştir. Hazırlanan anket, öğretmenlere iki yolla ulaştırılmıştır. Anket formlarının bir kısmı doğrudan araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanmıştır. Bir kısmı ise posta yoluyla ulaştırılmıştır. Random yoluyla tespit edilen 35 ilde 1998-2003 yıllan arasında hizmet içi eğitim almış olan ilköğretim öğretmenlerine anket formlan posta yoluyla gönderilerek cevaplandınlması sağlanmıştır. Bu yolla 90 anket formu ele geçmiştir. Yalnızca Karabük ilinde anketler yüz yüze görüşme yoluyla uygulanmıştır. Bu yolla da 36 anket formuna ulaşılmıştır. Toplam 126 anket formu sonuçlandırılmıştır. Toplanan anketlerin çetelemesi yapıldıktan sonra yüzde ve frekans analizleri yapılarak, elde edilen bulgulara ilişkin tablolar oluşturulmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlar şunlardır;. Öğretmenlerin, üçte birinin 20 yd ve üstü hizmet yılma sahip olduğu, dörtte birinin ise, 0-5 yıl arasında hizmet yılma sahip olduklan sonucuna varılmıştır. Araştırmanın 1. alt problemi olan, hizmet içi eğitim faaliyetlerinin planlanması ile ilgili olarak, ankette yer alan l, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8. sorularla elde edilen bulgular sonucunda, aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:. Öğretmenlerin, en çok katıldıkları hizmet içi eğitim faaliyetinin; mesleki gelişim eğitimi programı olduğu sonucuna varılmıştır.m. Öğretmenlerinin katıldıkları faaliyetlerin temel amacının, büyük çoğunlukla mesleki verimliliği artırmak olduğu ve bunu alanındaki gelişmeleri öğretmenin takip ettiği sonucuna varılmıştır.. Öğretmenlerin yansının, bilimdeki ve teknolojideki değişiklikleri takip etmek amacıyla hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılmış oldukları sonucuna varılmıştır.. Öğretmenlerin kişisel görüşlerine göre; öğretmenlerin hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılma amaçlarının, mesleğiyle ilgili yeni bilgiler öğrenmek istemeleri olduğu sonucuna varılmıştır.. öğretmenlerin yansına yakınının, öğretmenlerin hizmet içi eğitim maliyetlerine istemeyerek katılma sebeplerinin, genellikle yol, kalacak yer gibi masrafları bazen kendilerinin karşılamalarının olduğunu düşündükleri sonucuna varılmıştır.. Öğretmenlerin nerdeyse tamamının, okula gelen resmi yaza ile hizmet içi eğitim faaliyetlerinden haberdar oldukları sonucuna varılmıştır.. Faaliyette yer alan konuların yansına yakınının, yeni bilgilerle eski bilgilerin kombine edilmesinden oluştuğu sonucuna varılmıştır.. Öğretmenlerin yansının, faaliyette yer alan konuların birbiriyle ilgili ve tamamlayıcı olduğu görüşünde oldukları sonucuna varılmıştır. Araştırmanın 2. alt problemi olan, hizmet içi eğitim faaliyetlerinin uygulanması ile ilgili olarak, ankette yer alan 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17. sorularla elde edilen bulgular sonucunda, aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:. Öğretmenlerin yarısına yakınının, hizmet içi eğitim enstitülerinde hizmet içi eğitim faaliyetlerine katıldıkları sonucuna varılmıştır.. Öğretmenlerin yansına yakınının, faaliyetin uygulandığı yerin her açıdan iyi seçilmiş olduğunu düşündükleri sonucu ortaya çıkmıştır.IV. Faaliyetlerin; yansından fazlasının hafta içi yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır.. Öğretmenlerin nerdeyse tamamının, eğitim faaliyeti için seçilen zaman diliminin uygun olduğu görüşünde oldukları, sonucuna varılmıştır.. Eğitici personelin yarısından fazlasının kendi dersinde yoklama aldığı sonucuna ulaşılmıştır.. Konuların yarışma yakınının; eğitici personel tarafından klasik yöntemlerle sunulduğu sonucuna ulaşılmıştır.. Eğitici personel tarafından derslerde kullanılan yöntem ve tekniklerin, öğretmenlerin orada bulunma amaçlarına uygun olduğu sonucuna varılmıştır.. Eğitici personelin yarısından fazlasının, konuya hakim kişilerden oluştuğu, sonucuna varılmıştır.. Öğretmenlerin yansına yakınının, derslerle ilgili kaynaklara ulaşamadıkları çünkü kaynak gösterilmediği, derslerde genellikle not tuttukları sonucuna varılmıştır. Araştırmanın 3. alt problemi olan, hizmet içi eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesi ile ilgili olarak, ankette yer alan 18, 19, 20, 21, 22. sorularla elde edilen bulgular sonucunda, aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:. Öğretmenlerin yarışma yakınının, faaliyet sonunda, her dersle ilgili soruların bulunduğu tek bir sınava tabi tutulduğu, öğretmenlerin üçte birinin ise, hiçbir sınava tabi tutulmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.. Değerlendirme sorularının, büyük ölçüde amacına sonucuna varılmıştır.. Öğretmenlerin yarısından fazlasının, faaliyetin sonunda beklentilerinin karşılanmadığı sonucuna ulaşılmıştır.. Öğretmenlerden faaliyet sonunda beklentilerini karşılayanların, faaliyet sonunda meslekte verimliliklerinin arttığı görüşünde oldukları sonucuna varılmıştır.. Öğretmenlerin yarısından fazlasının, alan bilgisi konularında açılabilecek hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılmak istedikleri sonucuna varılmıştır. Araştırmanın 4. alt problemi olan, hizmet içi eğitim faaliyetlerinin daha etkin kılınması ile ilgili olarak, ankette yer alan 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33. sorularla elde edilen bulgular sonucunda, aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:. Öğretmenlerin büyük çoğunluğunun; hizmet içi eğitim faaliyetlerinin temel amacının, öğretmeni ve öğretimi daha verimli hale getirmek olması gerektiği görüşünde oldukları sonucuna varılmıştır.. öğretmenlerin yarısına yakınının; hizmet içi eğitim faaliyetlerinin bakanlık ve üniversiteden oluşacak bir ekip tarafından hazırlanması gerektiği görüşünde oldukları sonucu ortaya çıkmıştır.. Öğretmenlerin yansına yakınının; öğretmenlerin hizmet içi eğitim faaliyetlerine isteyerek katılmalarının daha iyi imkanlar verilerek ve konular çekici hale getirilerek sağlanabileceği görüşünde oldukları sonucu ortaya çıkmıştır.. Öğretmenlerin yansından fazlasının, belli bir faaliyete katılacak öğretmenlerin belli ölçütlere sahip olması gerekmediği görüşünde oldukları sonucu ortaya çıkmıştır.. Öğretmenlerden hizmet içi eğitim fâaliyetlerine katılacak öğretmenlerin belli ölçütlere uyması gerektiği görüşünde olanların, bu ölçütün aynı branş olması gerektiği görüşünde oldukları sonucuna varılmıştır.VI Öğretmenlerin yansına yakınının, hizmet içi eğitim faaliyetlerinin konaklama olanağı olan kurum binalarında yapılabileceği görüşünü paylaştıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin üçte birinin, hizmet içi eğitim fâaliyetlerin yaz tatilinde yapılması gerektiği görüşünde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin büyük çoğunluğunun, hizmet içi eğitim faaliyetlerinin eğitici personelinin üniversite öğretim üyelerinden oluşması gerektiği konusunda hem fikir oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin üçte birinin, faaliyet sonunda yapılacak değerlendirmenin bir ön test, bir son test şeklinde olması gerektiği görüşünde oldukları, fakat sınav yapılmasına gerek olmadığım düşünenlerin oranının da dörtte bir gibi ve azımsanmayacak derecede yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin yarışma yakınının, hizmet içi eğitim faaliyetlerini basan ile bitirenlere, bir yan kademe verilerek ödüllendirilebileceği görüşünde oldukları sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin yansından fazlasının, hizmet içi eğitim faaliyetlerinde başarısız olanlar için alınacak en iyi önlemin bir sonraki yıl aynı seminere katılması olacağı görüşünde oldukları sonucuna varılmıştır. Araştırmaya katılan ilköğretim öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanlığı hizmet içi eğitim faaliyetlerinin daha etkin hale getirilebilmesi için aşağıdaki öneriler getirilmiştir;. Hizmet içi eğitim faaliyetlerinin temel amacı, öğretmeni ve öğretimi daha verimli hale getirmek olmalıdır..vu. Hizmet içi eğitim faaliyetleri, bakanlık ve üniversiteden oluşacak bir ekip tarafından hazırlanmalıdır.. Öğretmenlere, daha iyi imkanlar verilerek ve konular çekici hale getirilerek, öğretmenlerin faaliyetlere isteyerek katılımları sağlanabilir.. Hizmet içi eğitim faaliyetlerinde, belli bir faaliyete katılacak öğretmenlerin belli ölçütlere (branş, kıdem, statü vb.) uymasına gerek yoktur.. Hizmet içi eğitim faaliyetleri, konaklama olanağı olan bir kurum binasında veya bakanlığın hizmet içi eğitim binalarında yapılmalıdır.. Hizmet içi eğitim faaliyetleri daha çok yaz tatillerinde yapılmalıdır.. Hizmet içi eğitim faaliyetlerinde görevli olacak eğitici personel, üniversite öğretim üyelerinden seçilmelidir.. Hizmet içi eğitim faaliyetleri için yapılacak olan değerlendirme; bir ön test, bir son test şeklinde olmalıdır.. Hizmet içi eğitim faaliyetlerini başarı ile bitirenler, bir yan kademe verilerek ödüllendirilebilir.. Hizmet içi eğitim faaliyetleri sonunda başarısız olanlar, bir sonraki yıl aynı seminere alınarak önlem alınabilir.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT Ih this research, we study the view of teachers in primary who related to the National Ministry of Education about learning in duty and the best way to make leaning in duty effective. In this research we tried to find the answer for the following problems 1- What is the views of teachers regarding the planning of learning in duty? 2- What is the views of teachers about the application of learning in duty? 3- What is the views of teachers about the evaluation of learning in duty? 4- What is the views of teachers about making the learning in duty more effective? In the end of this research, we tried to take out the views of teacher in primary schools regarding learning in duty and we tried to offer solutions to make the leaning in duty programs that related to National Ministry of Education more effective. In this research, we used Survey Model to collect data. In the direction of data obtained from literature survey, a question form was prepared to take views of teachers on duty at primary schools related to National Ministry of Education. In the aim to develop the question form of this research, we tried to take the view of persons specialist on the subject of research to make the first plane of question form. In the direction of interviews and criticizes made the question number became thirty three. This forms of questions was applicated upon 36 teachers on duty at primary schools related to National Ministry of Educations in Karabük province and Eskipazar village. after applicating this forms,the first evaluation done and interviews was made with teacher attended to this research to evaluate the questions which take place in form wither it was clear or no andIX the appropriate for them, then results was controlled and by specialists to give the last form for the questions. Prepared form was delivered by tow ways to teachers. Some of these form was directly applicated face to face by researcher, the other way was sending the forms by post mail. 35 province was elected by random method and forms was sended by post mail to teacher who was attended to learning in duty program between the dates of 1998-2003. By this way we got 90 form. Just in Karabük province the forms was applicated face to face. by this way 36 form was gate too. Total 126 form was collected. After matching the forms was collected,using the present and frequency method tabels was prepared according to the results was gotten. Results was got in research can be showed as the following:. About half of primary schools teachers who attended to this research is from 6-20 years in duty, about thirty percent is over 20 years in duty and 25 percent of teacher attended to the research is 0-5 years in duty. Planing learning in duty was an under problem in this research, in the direction of data's got from 1,2,3,4,5,6,7,8 questions that took a place in form we can get the following results :. Most of primary schools teacher attended to research was attended to vocational learning program in the duty time.. Most of primary schools teachers attended to research was attended to learning in duty programs in the aim of increasing the vocational affectivity in theirs fieldand following the developments concerning theirs field.. Half of primary schools teachers attended to research was attended to learning in duty programs in the aim of following the developments in science and technology.. Primary schools teachers views who was attended to research was, the teachers are usually attend to the learning in duty programs at the aim of learning new information's about their vocation.. Usually the reasons that makes 50% of teachers not looking warm to learning in duty programs is accommodation and transportation problem.. Generally most of teacher get idea about the learning in duty programs by official documents came to schools.. Usually 50 % of subjects that take a place in the learning in duty programs is mixed between new and old information's.. 50 % of teacher attended to learning in duty programs thinks that, the subjects of programs is matches and completes it self. Applicating learning in duty programs was an under problem in this research, in the direction of data's got from 9,10,1 1,12,13,14,15,16,17 questions that took a place in form we can get the following results:. 50 % of teachers was attended to leaning in duty programs in learning institution.XI. 50 % of teachers was attended to leaning in duty programs thinks that learning place was good choosed.. More than SO % of learning in duty programs was held in normal working days.. Most of teachers was attended to leaning in duty programs thinks that, the time of programs was good adapted.. More than 50% of educators take the absens in program lessons.. Educators was teached 50% of subjects using classic methods of teaching.. Techniques and methods used by educator usually match with aim of programme prepared.. More than 50% of educators are in the aware of the subject of programme.. About 50 % of educators wasn't able to reach to the sources related to subject, because sources wasn't showed. So attendees usually take a note about the subject of lesson. Evaluating learning in duty programs was an under problem in mis research, in the direction of data's got from 18,19,20,21,22 questions that took a place in form we can get the following results:. About 50% of teachers was passed from exams related to every subject of program and about 33 percent wasn't pass from any evaluating exam.. Evaluation questions was good prepared to reach the aims.. More than 50% of teachers attended to the program was disappointed because of not reaching the aims of the program.Xll. Teacher who think that, he achieved the aims of program usually become effective in there vocational life.. More than 50 % of teachers attended to the program views that, they desire to attend programs related to their specialist area. Making learning in duty programs more effective learning in duty programs was an under problem in this research, in the direction of data's got from 23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33 questions that took a place in form we can get the following results:. Most of teacher thinks that, the base aim of learning in duty programs is making teacher and learning proses more effective.. About 50% of teachers thinks that, learning in duty programs should be prepared by university and ministry of education teachers.. 50% of teachers thinks that, by making subjects more attractive and giving abetter a good opportunity, will help to attract teachers to attend learning in duty programs by their desire.. About 50% of teachers thinks that, there is no need to have some of measurements to attend programs of learning in duty.. Teacher who think that, there is need to have same measurements mink that this measurements should be the same branch.. About 50% of teachers thinks that, teaching should be realized in foundations with opportunity of accommodation. »&&&Xlll. About 33 %of teacher thinks that, learning in duty programs should be hold in summer holydays time.. Most of teachers thinks that, educators of learning in duty programs should be a university teachers.. About 33% of teacher thinks that,program tests should be consists ofl81 and 2nd exam.. About 50% of teachers thinks that, teachers who finish the program with a highpoint should be rewarded.. More than 50 % of teachers thinks that teachers who wasn't able to succed the programme should attend to the same programme in the next year. In the direction of views primary schools teachers attended to this study, ministry of education should take the following in consideration :. the main aim of learning in duty program is to make teacher and teaching method more effective.. Learning in duty programs should be prepared by university and a ministry staff.. Making good possibilities and subjects more attractive will help to attract teachers to attend such programs.. There is no need to harmonize some measurements to attend learning in duty programs.. Learning in duty programs should be held in teaching foundnations that has the opportunity of accommodation.XIV. Learning in duty programs should be held in summer holydays. Teaching staff of learning in duty programs should be elected from university teachers.. Learning in duty program's evaluation should be consists of tow exams, 1st and 2nd visa.. Teachers who succeed program with high point should prized with a step.. Teachers who doesn't succeed this program, should attend to the same programme in the next year.