Sosyal bilgiler dersinde tarihi yerleri kullanarak tarih konularının öğretimi
The Teaching history courses by using places in social studies
  1. Tez No: 189969
  2. Yazar: CEMİLCAHİT YEŞİLBURSA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 6.sınıf sosyal bilgiler dersinde ?OsmanlıDevleti'nin Kuruluşu? ünitesinin geleneksel yöntemle işlenişiyle, tarihi yerlerleöğretim yöntemine göre işlenişi arasında, öğrencilerin akademik başarılarını etkilemeve bilgilerin kalıcılığını sağlama bakımından anlamlı bir fark olup olmadığınısaptanmaya çalışılmıştır.Öntest-sontest-kalıcılık testi karşılaştırmalı deneysel yöntemin uygulandığıaraştırma, 2004?2005 eğitim ? öğretim yılı bahar döneminde Bursa ili, İnegölilçesinde yürütülmüştür. İnegöl ilçesindeki İstaş-Kentaş İlköğretim Okulu 6/A sınıfıtarihi yerlerle öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu, 6/B sınıfı ise gelenekselyöntemin uygulandığı kontrol grubu olarak yansız seçim yoluyla atanmıştır.Tarihi yerlerle öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu ile ?OsmanlıDevleti'nin Kuruluşu? ünitesi çerçevesinde Söğüt Ertuğrulgazi Türbesi, Bilecik ŞeyhEdebâli Türbesi ve Bursa'daki Osmanlı Devleti Kuruluş dönemine ait cami, türbe,külliye, medrese, bedesten gibi tarihi yerlere alan gezisi düzenlenmiştir. Kontrolgrubunda ise aynı konu sınıf ortamında geleneksel öğretim yöntemiyle işlenmiştir.Uygulamaya başlanmadan önce grupların akademik seviyelerinikarşılaştırmak için öntest uygulaması yapılmıştır. Öntest sonuçlarına göre her ikigrubun bir birleri arasında akademik başarı testi sonuçlarına göre anlamlı bir farkolmadığı, yani grupların bir birine denk olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Daha sonradeney grubunda tarihi yerlerle öğretim yöntemine göre, kontrol grubunda isegeleneksel öğretim yöntemine göre ders işlenmiştir. Konun bitirilmesinden sonrasontestler, bundan 1 ay sonra da her iki gruba kalıcılık testi uygulanmıştır.Uygulamalar sonucunda elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir.Deney grubunun öntest puan ortalaması =7,00 iken, sontest puan ortalamasıise =21,84'tür. Bu sonuca bağlı olarak tarihi yerlerle öğretim yöntemi öğrencilerinakademik başarılarını artırdığı görülmüştür.iiKontrol grubunun öntest puan ortalaması =6,84; sontest puan ortalaması ise=13,24'tür. Bu verilere bakarak, geleneksel yöntemde de öğrencilerin akademikbaşarılarında artış gözlemlenmiştir.Deney grubu ile kontrol grubunun sontest puan ortalamalarıkarşılaştırıldığında ise; deney grubunun sontest puan ortalaması =21'84; kontrolgrubunun sontest ortalaması ise =13'24'tür. Tarihi yerlerle öğretim yönteminingeleneksel yönteme göre öğrencilerin akademik başarılarını artırmada daha etkiliolduğu görülmektedir.Deney grubu ile kontrol grubunu kalıcılık testi puan ortalamalarıkarşılaştırıldığında ise; deney grubunun kalıcılık testi puan ortalaması =20,32 iken;kontrol grubunun kalıcılık testi puan ortalaması ise =8,8'dir. Tarihi yerlerle öğretimyöntemi ile öğrenim gören deney grubu öğrencilerinin kalıcılık puan ortalamasının,geleneksel yönteme göre öğretim gören kontrol grubu öğrencilerinin kalıcılık puanortalamasına göre daha yüksek olduğu görülmektedir.Deney grubu ile kontrol grubunun kalıcılık fark puanları karşılaştırıldığında,deney grubunun kalıcılık fark puanı ortalaması =1,48; kontrol grubunun fark puanıortalaması =4,44'tür. Bu sonuca göre deney grubu, kontrol grubuna göre daha azbilgiyi unutmuştur. Bu sonuçlar bize tarihi yerlerle öğretim yönteminin kalıcılığısağlama açısından geleneksel yönteme göre daha başarılı olduğu anlamınagelmektedir.Genel olarak araştırma sonucunda, öğrencilerin akademik başarılarını veöğrenilenlerin kalıcılığını sağlama açısından, daha çok duyu organına hitap eden,öğrenci merkezli öğretimi temel alan tarihi yerlerle öğretim yönteminin, gelenekselöğretim yöntemine oranla daha başarılı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to determine whether there is a significant differencebetween the traditional teaching and the new teaching methods in terms of thehistorical places of ?The Foundation of Ottoman Empire? in the course of the sixthgrade in the realm of the students? academic success and making learning moremeaningful.The study was carried out through pre-test, post-test, permanence-test andcomparative test in in the city of Bursa, İnegöl in the spring semester in 2004-2005.The experimental group was İstaş-Kentaş Primary School Six-Graders Group Ataught by means of the new teaching methods in terms of the historical places and thecontrol group was Six Graders Group B taught by means of traditional teachingmethods. The groups were appointed by the impartial selection method.The field trips with the experimental group through the new teaching methodsin terms of the historical places such as Söğüt Ertuğrul Tomb, Bilecik Şeyh EdebaliTomb, medresseh, complex of buildings adjacent to a mosques, tomb and mosquedating back to the period of the foundation of Ottoman Empire in view of ?TheFoundation of Ottoman Empire? have been organized. On the other hand, thetraditional teaching method was administered to the control group in the actualclassroom atmosphere.The pre-test was used so as to compare the groups? academic levels beforethe application. It was concluded that there was no significant difference between thegroups, which means that the groups were equal to each other according to the resultsof the pre-test. In the subsequent phase, the experimental group was lectured with thenew methods in terms of the historical places, and the control group was lecturedwith the traditional teaching methods. After the implication of the subjects, the posttest,one moth later, and the permanence test were given to the students. The findingswere analyzed in the SPSS program.ivWhereas the average rate of the pre-test by the experimental group is =7, 00;that of the post-test is =21,84. It proves that the new teaching methods in terms ofthe historical places have increased the students? academic success.Whereas the average rate of the pre-test by the control group is =6, 84; thatof the postt-test is =13,24. It proves that the traditional teaching methods haveincreased the students? academic success, too.When comparing average of the post-test of the control group with that of theexperimental group, the average of post-test of the control group is =21, 84; that ofthe control group is =13, 24. It has been recognized that the new teaching methodsin terms of the historical places have increased the students? academic success morethan the traditional teaching methods.When comparing average of the permanence-test of the control group withthat of the experimental group, the average of the permanence test of theexperimental group is =1, 48; that of the permanence test of the control group is=4,44. It means that the experimental group forgot less knowledge than the controlgroup.In the result of the research, it has been proved that the new teaching methodsin terms of the historical places, which focus on the learner and address many aspectsof teaching, have indicated much more success than the traditional teaching methods,which takes into consideration the students? success and the permanence of thelearning process.