Sanat eğitimi bölümlerinde tasarım ilke ve elemanlarının bilgisayar teknolojisi yardımı ve uygulanması
Application of design principles and elements in art education department via cumputer technologies
- Tez No: 133802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
191 ÖZET Günümüzde insan yaşamının en etkin unsurlarından biri olan teknoloji, aynı zamanda eğitim - öğretim yaşamını da etkilemektedir. Bu nedenle, teknolojik olanakların öğretme ve öğrenme sürecinde yer alması gün geçtikçe daha büyük önem kazanmaktadır. Yapılan literatür incelemesinde özellikle Türkiye'de sanat eğitimi alanında bilgisayar kullanmanın hemen hiç ele alınmadığı belirlenmiştir. Bu araştırmanın temel amacı; resim-iş eğitimi ana bilim dallarında, temel tasarım dersi - tasarım ilke ve elemanları konularının bilgisayarla uygulanmasının ortaya çıkacak ürünler üzerindeki etkisini belirlemek ve tasarım ilke ve elemanlarını esas alarak konu ile ilgilenenlere bilgisayar destekli tasarım örnekleri sunabilmektir. Araştırma, deneysel desenlerden Son Test Kontrol Grup Deseni modelinde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini SDÜ Burdur Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim - iş Eğitimi Anabilim Dalının 1. sınıfının kontrol ve deney gruplarındaki öğrencileri kapsamaktadır. Araştırmada, araç olarak bilgisayarın kullanıldığı deney grubu ile geleneksel yöntemlerle çalışan kontrol grubu öğrencilerinin, tasarım ilke ve elemanları konularında ortaya koymuş olduğu ürünlerin değerlendirilmeleri sonucundaki başarı düzeyleri ile deney grubu öğrencilerinin deney öncesi ve sonrası temel tasarım eğitiminde bilgisayar kullanımına ilişkin görüşlerinin sonuçları belirlenmeye çalışılmıştır. Deney ve kontrol gruplarıyla araştırma sonuçları, deney grubunun lehine anlamlı bir fark ortaya koymuştur. Resim-iş eğitimi bölümlerinde, özellikle 1. sınıflarında uygun ortam ve yeterli ön eğitim verildiği taktirde, temel tasarım dersi, tasarım ilke ve elemanları konularında bilgisayar kullanımının öğrencinin başarı düzeyini arttırdığı görülmüş ve bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
192 ABSTRACT Nowadays, the technology is not only a very important component of human being but also effect on education-instruction. Therefore, day by day the technologic possibilities get more impotance in to teach and learning process.According to literature searches; in Turkey, computer usage on art education is so limited. The basic reason of this search is; about painting education sciences, use computer on basic project - project principles and components themes, to designate its effects on their products that created and on project principles and elements base to present -whom it may concern- samples of computer supported projects. The research, has been implemented in experimental design which included post test and control group. The population of research is SDU - Burdur Educational Faculty, Art education department first year students and it's control and experimental groups. The search aim is success levels of students after evaluate of their productions about project principles and components themes as a test group which use computers and as a control group which use traditional methods. And results of the test group students opinions before/after the test; about computer usage on basic project education.. The results of study expose that significantly difference in favour of test group. In Painting education departmens, specially in the first year if to obtain sufficient pre-education and favourable atmosphere then had seen that usage of computer on basic project lessons, project principles and components themes, increased success level of students and had given some advices.