İlköğretimde fen bilgisi dersinde yer alan biyoloji konularının öğretiminde karşılaşılan sorunlar
Introduction of biology subjects which have part of science have been met with problems at the elementary schools
  1. Tez No: 133820
  2. Yazar: ÜMİT KUMBIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu arastama 2002-2003 eğitim-öğretim yılında, ilköğretim okullarında Fen Bilgisi dersinde yer alan biyoloji konularının öğretiminde karşılaşılan sorardan belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Yozgat il merkezi ile Sorgun ve Yerköy ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan toplam 63 Fen Bilgisi öğretmenine ve Sorgun ilçesinde ilköğretim 8. sınıfında okuyan toplam 163 öğrenciye anket yapılarak gerçek leştirilmiştir. Öğretmenlere ve öğrencilere uygulanan anketler sonucunda toplanan bilgiler; SPSS Windows paket programında analiz edilmiştir. Görüşler arasında 0.05 anlamlılık düzeyinde fark olup olmadığım belirlemek için“t”testi uygulanmıştır. İkiden fazla grubun görüşleri arasında 0.05 anlamlılık düzeyinde faik olup olmadığını belirlemek için ise variyans analizi (F) yapılmış, farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için ise Scheffe testi yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda, Fen Bilgisi dersinde yer alan biyoloji konularının öğretiminde bir çok önemli sorunla karşılaşıldığı tespit edilmiştir. Bu sorunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:. öğretmenler gezi gözlem yöntemini çok az kullanmaktadır.. Her konuyu destekleyecek şekilde deney yapılamamaktadır.. Biyoloji konularının öğretiminde kullanılacak ders ve laboratuvar araç- gereçlerinin bir çoğu yetersizdir.. Okul yönetimi ve veliler biyoloji konularının öğretiminde öğretmen ve öğrencilere yeterince yardımcı olmamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study has been done in 2002-2003 educational & instruction year with the aim of determining the handicaps in instruction of the biological aspects included in the lesson of Science at the elementary schools. The study has been carried out through questionnaires applied to 63 Science teachers performing their mission at the elementary schools in the city of Sorgun, in the city of Yerköy and in the centre of Yozgat province and to 163 students totally attending to 8th grade of the elementary school in the city of Sorgun. The collected data, as a result of questionnaires applied to the teachers and the students, has been analyzed in the SPSS Windows package programme. In order to find out distinctions at the level of 0,05 in meaningfulness exists amongst the interpretations, a variance analysis (F) has been performed and the Scheffe test has been applied to determine in which groups the difference existed. After the evaluation of this analyze, it has been observed that a great number of issues were being run occured in the instruction of biological themes comprised in the course of Science. We may list some of these issues as follows:. Teachers are rarely using the excursion and observation method.. Experiments are not being performed as to support every topic.. Most of the audio-visual aids and laboratory tools-apparatus used in the instruction of biological subjects are insufficient.Ill School management and protectors of students don't help students and teachers in the instruction of biological sufficiently.