Vadeli işlemler piyasası ve bu piyasada işlem yapan brokerlerin eğitim süreci
- Tez No: 133821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmada vadeli işlem piyasaları, bu piyasalarda da gerçekleştirilen işlemler ve piyasada görev alan sermaye piyasası elamanlarının eğitim süreçleri araştırılmıştır. Ekonomik krizlerin sık sık yaşandığı ülkemiz ve benzeri ekonomiler, kamunun iç borçlanma açığını kapatmak üzere hazine bonosu ve devlet tahvilleri ihraç etmektedir. Bu araçların nakit piyasaları çok hareketli ve büyüktür. Aşırı devlet borçları, borcun çevrilebilmesi için yüksek faiz tutarlarının ödenmesi ülkede ekonomik istikrarsızlıklara ve dalgalı döviz kurlarına neden olmaktadır. Bu olumsuz tablo içerisinde yatırımcıların uzun vadeli planlama ve işlem yapmaları son derece riskli hale gelmektedir. Bu durum karşısında yeni risk aktarım mekanizmaları arayan fınansal kurumlar ve yatırımcılar için vadeli işlem piyasaları önemli roller üstlenmektedirler. Vadeli işlemler piyasası aracılığıyla yatırımcılar ve finans kuruluşları karar alma süreçlerini olumsuz bir biçimde etkileyen fiyat riskini ufak bir marjla minimize etmektedirler. Vadeli işlem piyasalarının etkin işlemesi durumunda piyasada işlem yapan kuruluşlar ilgili ürüne ait arz ve talebin gelecekteki olası seyri hakkında bilgi edinme şansına sahip olabilecek ve yapacakları alım-satımlarda sadece geçmiş fiyatları değil, gelecekteki fiyatları da dikkate alarak değerlendirme yapabileceklerdir. Karar alma durumunda bulunan kişiler vadeli piyasaların sağladığı avantajla, küçük tutarlarda ödeyecekleri marjlarla büyük tutarlarda işlem yapabilme şansını yakalayacaklardır. Bu kaldıraç imkanı piyasada pozisyon tutanlar için risk faktörünü arttırmakla beraber kullanıcısına yüksek kazanç imkanı da sağlayabilmektedir. Vadeli işlem sözleşmeleri, işlem yapılan vadede söz konusu ürüne ihtiyacı olan üyelerin, anlaşmayı bugünden yapmaları sayesinde; fiyat artışlarına karşı korunmalarını sağlar. Diğer taraftan vadeli işlemler; işlem yapılan ürünü fiziki olarak kullanacak tüketicilerin gelecekte ihtiyaç duyacağı ürünü, teslimat vadesinde alarak, depolama maliyetinden kurtulmalarını sağlamaktadır. Bu sayede ödemenin işlemvadesinde yapılması sağlanarak, söz konusu ürün karşılığı ödenecek tutarın da teslimat tarihine kadar alternatif kullanımına imkan tanımaktadır. Sermaye piyasası son derece karmaşık bir piyasa olduğundan, iyi yetiştirilmiş insan gücüne ihtiyaç vardır. Gelişmiş ülkelerin sermaye piyasalarında faaliyet gösteren kurumların uzman kadrolarında istihdam edilebilmek için uzmanlık sertifikalarına sahip olma koşulu bulunmaktadır. Türkiye'de bu tür deneyimlerden esinlenerek, Borsa da, aracı kurumlarda ve üniversitelerde yoğun eğitim programları düzenlemektedir. Ancak Ülkemizde vadeli işlemler piyasası ve enstrümanlarıyla ilgili yasal düzenlemeler diğer gelişmiş ekonomilere bakıldığında henüz çok yenidir. Kullanıcıların bu enstrümanları istenilen düzeylerde kullanamamaları potansiyel kullanıcıların bu konuda yeterli düzeyde bilgilendirilmemeleri ve eğitim almamalarının bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, loan transaction markets, transactions that are carried out in this market, and the education process of the capital market personnel who are working in this market were studied. The countries such as our country, where economic crises are experienced frequently and where economy follows an unstable path, treasury bonds and state debentures are exported in order to cover the domestic debt deficit. The cash market of these tools are very active and big. Extreme state debts and the payment of high interest amounts in order to turn debts, cause economic instabilities in the country and fluctuating exchange rates. Within this negative framework, to make long-term plans and transactions become very risky for the investors. Under these conditions, loan transaction markets undertake significant roles for the financial institutions and investors who are looking for new risk transfer mechanisms.By means of loan transaction markets, investors and finance institutions minimize the price risk which negatively effects the decision proccesses with a little margin. When the loan transaction markets activates efficiently, the institutions who carries out transactions in the market will have the opportunity to get information about the possible future supply&demand curve of the related product and they can consider not only the past prices but also the future prices in the buyings and sells that they will realize. The people who will take decision will have the chance to carry out large amounts of transactions with the margins that they will pay in small amounts, with the help of this market. This lever opportunity will present high gains to the user as well as the risk factor that it carries for the people who holds a position in the market. Loan transaction contracts, provides protection for the members against price increase with the help of making the contract beforehand for the product that they need within the transaction term. On the other hand loan transactions will avoid depot expenses by presenting the opportunity to receive the product that they will need in the future in the delivery term. Thus, the payment is made in the transactionIV term and the amount of payment that will be made for the related product can be used alternatetively untill the delivery date. As the capital market is a very complex one, there is a need for a well- educated human force. In the developed countries, people should have an expert certificate in order to be employed in the expert personnel cadre of the institutions of the capital market. By being inspired by these kinds of applications, Turkey organizes intensive education programmes at the universities, Stocks Exchange and at the mediator institutions. However, compared to the other developed economies, our country's legal arrangements related to the loan transactions market and its instruments are new. In order to make the users enough capable of using these instruments in the desired level, potential users should take enough education and information in this field.