The Role and importance of the difference in intelligence profiles among teachers in English teaching
  1. Tez No: 133826
  2. Yazar: ASLIHAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı Dr. Howard Gardner'ın Çoklu Zeka Teorisini esas alarak bireysel farklılıkların, diğer bir deyişle öğretmenler arasındaki zeka türü farklılıklarının İngilizce öğretimindeki rolü ve önemini ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada 6 bölüm vardır. 1. Bölüm çalışmanın problemini, amacım, kapsamım, metodunu ve varsayımlarını belirtmektedir. 2. bölümde, zekanın tanımı, Çoklu Zeka Teorisinin açıklanması ve zeka türlerinin sınıflandırılmasını içeren kaynak taraması sunulmaktadır. 3. bölümde, Çoklu Zeka Teorisi ile İngilizce öğretimi arasındaki ilişki ve öğretmenler arasındaki zeka türü farklılıklarının eğitim üzerindeki etkisi belirtilmiştir. 4. bölümde, öğretmen ve öğrencilere uygulanan anketlerin nasıl toplandığı, analizi ve sonuçların yorumlan yer almaktadır. 5. bölümde, öğretmenlerin baskın ve zayıf zeka türlerini göz önünde bulundurarak, sınıflarında kullanabilecekleri örnek Çoklu Zeka aktiviteleri önerilmekte ve önerilen aktivitelerin uygulanması sırasında yapılan sınıf gözlemleri sunulmaktadır. 6. bölümde, tüm çalışmanın genel olarak özetlendiği sonuç bölümü yer almakta ve öğretmenler arasında zeka türü farklılıklarının İngilizce öğretimi üzerinde neden olduğu sorunları en aza indirmek ve bütün öğrencilere ulaşmak için öğretmenlerin öğretim yöntemlerini zenginleştirmeyi amaçlayan yollar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out the role and the significance of individual differences, in other words, the differences of intelligence profiles among teachers in English Teaching, which is based on The Theory of Multiple Intelligences proposed by Dr. Howard Gardner. The study has six chapters. The first chapter presents the problem, aim and scope, the method and the assumptions of the study. In chapter 2, the review of literature is presented including the definition of intelligence, the explanation of The Theory of Multiple Intelligences and the classification of intelligences. In chapter 3, the relation between The Theory of Multiple Intelligences and English Teaching and the effect of the differences of intelligence profiles among teachers on education are introduced. In chapter 4, the analysis of data collected from both the teachers and the students through the inventories is stated. Besides, this chapter states how the data is collected, analysed and interpreted in detail. Chapter 5 suggests sample integrated multiple intelligence activities that teachers can make use of in EFL classrooms by taking their dominant and weaker intelligence types into consideration and the classroom observations in the process of applying suggested activities are presented. Chapter 6, which is the conclusion part of this study, summaries the study and suggests the ways which aim to diminish the problems caused by the effects of the different intelligence profiles among teachers on English Teaching and to enrich the teaching styles of teachers to address all students.