Avrupa Topluluğu'nda bankacılık ve yılsonu hesaplarının uyumlaştırılması
  1. Tez No: 13384
  2. Yazar: NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Avrupa bankacılığı, Avrupa Topluluğu' nda sermayenin serbest dolaşımı ve finansal servislerde ticaret serbestisi ile büyük yapısal değişikliklerle karşı karşıya gelmiştir,, Bu araştırmada bankacılık endüstrisindeki durum ve düzenle meler ile banka ve diğer kuruluşların yıllık hesapları, di rektifler çerçevesinde incelenmiştir. Bütün düzenlemeler ya pılmış ve neticede uygulanacaklardır. Şu bir gerçektir ki; Avrupa'da bankacılık sektöründe büyük değişiklikler yaşana caktır. Bu araştırmada, Avrupa Topluluğu' nda bankaların bilan çoları, kâr-zarar tablosu, hesaplarla İlgili notlar, değerle me kuralları, konsolide hesaplar, yayınlama ve denetim konu ları incelenmiştir. Ayrıca, araştırmada 12 ülkedeki bankala rın durumları ve hesaplarla ilgili düzenlemeler ayrı ayrı i nceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The European banking is faced with major structural changes in response to freeing of capital movements and. trade in financial services throughout the European Community. This research is an attempt to possible reaction by banking industry and harmonize annual accounts of banks and other institutions by directives. Whatever adjustments take place and whatever the final outcome, one can be certein that there will be profound transformation in the banking sector in hurope with effects on the efficiency of financial intermedi ation. In this research we present examined balance sheet, profit and loss account, contents of the notes on the account, valuations rules, consolidated accounts, publication and auditing in EEC Banking industry. We also examined separately in 12 countires.