Karar sürecinde bilgi sistemi uygulamaları ve dağıtım kanallarının belirlenmesinde coğrafi bilgi sistemi kullanımı
Information system applications in desicion process and usage of geographical information systems for the determination of distribution channels
  1. Tez No: 133864
  2. Yazar: NİHAT SİNAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SOYUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
114 ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemleri, Bilgi Sistemleri ile birlikte ele alınmış ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinin karar sürecinde ve dağıtım planlamasında kullanılabilirliği gösterilmeye çalışılmıştır. 1. bölümde, Karar Verme Sürecinde Sistem Yaklaşımı başlığı altında, sistem yaklaşımı kavramı, yönetimde karar verme süreci, Bilgi Sistemleri ve unsurları konuları incelenerek, Coğrafi Bilgi Sistemlerinin, Bilgi Sistemleri içerisindeki konumu ortaya konulmuştur. 2. bölümde, Coğrafi Bilgi Sistemlerinin uygulama alanları, veri kaynakları, sistemde kullanılan veri türleri, araçları ve sahip olduğu analiz yetenekleri ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır. 3. bölümde ise İNTERKİM A.Ş'nin Coğrafi Bilgi Sistemi Uygulaması yapılmıştır. Bu uygulama kapsamında, yem dağıtımında optimum rotanın belirlenmesi, işletmenin ürün yelpazesi içerisinde önemli bir konuma sahip olan Rhodimet AT 88 ürünü optimum stok politikasının belirlenmesi problemleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri yetenekleri ve çeşitli yöneylem araştırması teknikleri birlikte kullanılarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY In this master thesis, Geographical Information Systems was discussed in the concept of information systems and it was tried to show that Geogaphical Information Systems can be utilized for desicion support process and distribution planning. In the first chapter systems approach, desicion process in management, information systems subject were investigated within systems approach in desicion support process title. In the second chapter application areas of Geographical Information Systems, it's data sources, type of data used within the system, tools and analysis capabilities of GIS were explained in detail. In the last chapter, İNTERKlM A.Ş Geographical Information System application was performed. Within this application, determination of optimum route for feed distribution, optimum stock policy determination for Rhodimet AT 88 were solved by using Geographical Information System capabilities with some operations research techniques.