Ayırma ilkesi açısından ücretlerin vergilendirilmesinde asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının etkileri ve analizi
Analyse and effects of the exclusion of minimum wage from taxation in the taxation of wages with respect to discrimination principle
- Tez No: 133863
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. SACİT ÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
241 ÖZET Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının etkileri, Türkiye'de uzun yıllardan beri üzerinde tartışılan konuların başında gelmektedir. Tez çalışmasında, Türkiye'de, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının ekonomik ve mali etkileri, ayırma ilkesi çerçevesinde ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Tez çalışmasında, ayrıca, asgari ücret ve etkili olduğu çeşitli düzenlemeler ile asgari ücret ve vergi ilişkisi de araştırılmıştır. Verginin“ödeme gücüne”göre alınması esastır. Asgari ücret düzeyinde gelir elde eden bir kişinin vergi ödeme gücünden söz edebilmek mümkün değildir. Dolayısıyla, asgari ücret üzerinden vergi alınmasının, ilk bakışta“ödeme gücüne”ters düştüğü düşünülebilmektedir. Ancak, yapılan çalışmadan da ortaya çıktığı üzere, asgari ücretin vergi dışı bırakılması, çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Bu olumsuzlukların başında, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının devlete getireceği mali yük gelmektedir. Devlet, asgari ücretin vergi dışı bırakılması sonucunda, önemli bir gelir kaybına maruz kalacak ve gelirin yeniden dağılımını sağlayabilecek önemli bir kaynaktan da mahrum kalmış olacaktır. Bu durumun, ücretliler dışındaki vergi mükelleflerinin gelirlerinin asgari ücret kadarlık bölümünden vergi alınmamasını gündeme getirmesi durumunda ortaya çıkacak vergi kaybının boyutları daha da yüksek olacaktır. Ayırma ilkesi açısından incelendiğinde, asgari ücretin vergi dışı bırakılması, başta işçi kesimi olmak üzere, toplumda birçok kesim açısından da pek çok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir. Türkiye'de, asgari ücretten gelir elde edenler, önemli bir vergi yüküyle karşı karşıya bulunmaktadırlar. Bu kişilerin vergi yükünü azaltmak, asgari ücreti vergi dışı bırakmak yerine, başka çeşitli mekanizmaları devreye sokmakla mümkün olabilecektir.242 Ücretlilere vergilerini bir sonraki yıl ödeme imkanının getirilmesi, ücretliler için enflasyona endeksli bir tarife uygulanması, vergi tarifesinin yeniden düzenlenmesi, vergi iadesinin aylık dönemler itibariyle yapılması, bazı harcama kalemleri ile ilgili olarak fatura tutarının belli bir kısmına“matrahtan indirme”uygulamasının getirilmesi daha yerinde bir yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
243 SUMMARY The effects of the exclusion of minimum wage from the taxation, is one of the most discussed issues in Turkey for years. In this theses, the economic and financial effects of the exclusion of minimum wage from the taxation, has been analysed with the respect to discrimination principle. Further more, the minimum wage, the regulations which are affected by the minimum wage and the relation between the minimum wage and taxation has been inquired. In taxation, solvency power is essential. It's not possible to mention about the solvency power for a person who earns minimum wage. Therefore, at the first sight, taxing the minimum wage seems to fall against the principle of solvency power. But, the results of this study, explain that the exclusion of minimum wage from the taxation, leads to certain advisory effects. One of such effects, is the cost of the exclusion of minimum wage from the tax system for the State. Excluding the minimum wage from the taxation, will face a important loss of revenue, and also, will be left out of an important source of income distribution. In addition, if the revenues of taxpayers other than employees are also kept excluded from the tax system, up to the level of minimum wage, the extend of revenue loss will increase. To decrease the charge of these people, would be possible by implementing different policies in the place of excluding minimum wage from244 the taxation. Allowing employees to pay their taxes one year later, applying an inflation adjusted tax scheme, rearranging the tax scheme, making the tax return monthly, allowing to deduct certain expenses from the tax base, would be more appropriate policies.