Ödüllendirme sistemlerinin işletmenin verimliliğine etkisi, Drogsan ilaç ve Doğadan çay fabrikalarında bir uygulama çalışması
- Tez No: 133865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TENGİZ ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
113 ÖZET Çalışanların ödüllendirme ile güdülenmesi konusunda yapılan çalışmalar henüz doygunluk kazanmamıştır. Ulusal amaçlara ulaşılabilmesi için, işletmelerde de bu yöntemler uygulanmak ve geliştirilmek yoluyla çalışanların verimliliğini maksimum düzeye çıkarmak ve çağdaş ülkeler arasında saygınlığımızı pekiştirmek mümkündür. Bu çalışmanın amacı, güdüleme teorilerindeki ödüllendirme sistemlerini tartışmak ve işletmelerdeki ödül sisteminin verimlilik açısından önemini ortaya koymaktır. Bir işletme içinde insan kaynaklarının verimli kullanılabilmesi için, çalışanlara ve işin yapısına uygun, bilinçli ve bilimsel temellere dayalı, ödül sistemlerinin kurulması çok önemlidir. Bu nedenle bu çalışmada model bir işletmede çalışanların ödül tercihlerini saptamaya yönelik bir araştırma yapılmış ve çalışanların ödül tercihlerini dikkate alan bir ödül sistemi kurulması için yön gösterici bir araştırma sonucu ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde, güdülemenin anlamı ve güdüleme teorileri hakkında bilgiler verilmiş, güdüleme teorilerinin karşılaştırılması yapılmıştır. İkinci bölümde, verimliliğin tanımı yapılmış, genelde verimlilikle karıştırılan kavramlar açıklanmaya çalışılmış, verimliliğin işletmeler ve ülke ekonomisi açısından önemi üzerinde durulmuş ve ödüllendirme sistemlerinin neler olduğu, bunların işletmeler açısından önemi, uygulama şekilleri hakkında bilgiler verilmiştir. Etkili bir ödüllendirme sistemi kurmada başarı yollarına değinilmiş, ödüllendirme sistemlerinin çalışanların verimliliği üzerine etkileri tek tek açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, çalışanların ödüllendirme biçimlerinden hangisini tercih ettiği bir anket yardımıyla araştırılmaya çalışılmıştır. Anket yapım aşamaları ve anket sonuçlarının değerlendirilmesi bu bölümde ayrıntılı olarak verilmiştir. Son olarak da, elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve yararlı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
114 SUMMARY Studies made in the field of motivation of employees with rewards are not in a satisfactory level. To reach to the national goals, it is possible to increase efficiency of employees to maximum level by applying and improving these methods to the organizations and to intesify our respects among developed countries. The scope of this study is to discuss the rewarding systems in motivation theories and to put forward the importance of rewarding systems in organizations with respect to efficiency. In order to use human resources efficiently in organizations, it is very important to establish a rewarding system which is based on the conscious and scientific fundamentals and appropriate to employees and structure of work. Therefore in this study, in a model organization a research is made to determine the reward preferences of employees and as a guide some research results are tried to be suggested for establishing a rewarding system which considers the employees' preferences. In first part of this thesis, general information about meaning of motivation and motivation theories is given, comparison of motivation theories is made. In the second part, the definition of efficiency is made, concepts confused with efficiency is tried to be explained, the importance of efficiency in respect of organizatipns and country şcoriomy is explained, information about what the rewarding systems are, the importance of these in respect to organizations and application forms is given. Sucöesfull ways to establish an effective rewarding system is mentioned, effects of rewarding system on the efficiency of employees is explained one by one. In the third part, rewarding system preferences of employees is examined with an inquiry. Stages of this research and the evaluation of results are given in this part in detail. At the end, results obtained are evaluated and useful proposals are suggested.