Türk bankacılık sektöründe elektronik bankacılık ve sayısal analizi
A Statistical analysis of electronic banking in Turkish banking system
  1. Tez No: 133872
  2. Yazar: YELDA ORTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
162 ÖZET Ticaret, madeni paralar var olmadan önce bile varlıkların değiş-tokuş esasına dayanarak el değiştirmesi ile başlamış ve insanlık tarihinin her döneminde var olmuştur. Günümüzde her geçen gün bir yenisinin eklendiği bilişim teknolojilerinin beraberinde getirdiği yeniliklere ve değişimlere baktığımızda ise, ticaret, alıcı ve satıcının yüz yüze gelmesine bile gerek kalmadan yapılabilen sanal ortamlara taşınarak“Elektronik Ticaret”(E-Ticaret) kavramı oluşmuştur. Ticari gelişmelerde yaşanan yenilikleri, sistemlerine adapte etmede öncü finans kuruluşları da bilişim teknolojilerine uzak kalmamış ve bankacılık sektöründe“Elektronik Bankacılık”(E-Bankacılık) kavramının hayata geçirilmesi ile güne ayak uydurmuşlardır. Finans kuruluşlarının, rekabet avantajı elde edebilmek ve maliyetlerini aşağıya çekmek için müşteriye sadece şube kanalıyla hizmet vermek yerine alternatif dağıtım kanallarının ve özellikle de Internet kanalının önemini kavramışlardır. Türkiye'de 1990'lı yıllarda bankacılık sektöründe sunulmaya başlanan Elektronik Bankacılık Kanalları; Otomatik Vezne Makineleri (Automated Teller Machine - ATM), Satış Noktası Terminalleri (Point of Sale - POS), Çağrı Merkezleri, Telefon Bankacılığı, Ev ve Ofis Bankacılığı, Internet Bankacılığı, Kiosk Bankacılığı, Mobil Bankacılık ve Televizyon Bankacılığadır. Bu çalışmada; Internet ve E-Ticaret konulan üzerinde durulmuş, E-Bankacılık kanalları ayrıntılı olarak incelenmiş ve E-Bankacılık kanallarının“tanınma”ve“kullanım oranları”konusunda bir alan araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
163 ABSTRACT Starting with use of goods as a means of trade-off, commerce has been in every part of human history even before the appearance of coins. With the variation and innovations in information technologies, commerce has changed into“Electronic Commerce”(E-Commerce) that can be done virtually without bringing buyers and sellers together. Financial organizations, which are very fast at applying commercial innovations into their own systems, adapted themselves to the technological developments by bringing“Electronic Banking”(E-Banking) concept into life. Financial organizations prefer Internet to bank offices as an alternate distribution means, in order to create competitive advantage and lower their costs down Electronic Banking channels that have been used in Turkey since 1990 are; ATM (Automated Teller Machine), POS (Point of Sale), Call Centers, Phone Banking, Home and Office Banking, Internet Banking, Mobile Banking and Television Banking. In this thesis, Internet and Electronic Commerce have been studied. Electronic Banking channels have been investigated in detail. Also a statistical analysis of“usage rate”for E-Banking channels has been included in this study.