Öncü göstergeler yaklaşımı ve Türkiye ekonomisi üzerine bir uygulama
Leading indicator approach and an application for the Turkish economy
- Tez No: 133874
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Ekonomide dalgalanmalar olduğu gerçeğinden hareketle geliştirilen üncü göstergeler yaklaşımı, ekonomik birimlerin tutum ve davranışlarındaki değişmelere karşı alternatif öngörü yöntemlerine göre daha az duyarlıdır. Bu özelliği ile diğer öngörü yöntemlerine alternatif bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada amaç, öncü göstergeler yaklaşımını açıklamak ve Türkiye ekonomisi için genel ekonomik faaliyetlerin kısa dönemde alacağı yönü gösterme özelliğine sahip serileri içerecek bir öncü göstergeler endeksi oluşturmaktır. Çalışma 1980-2001 dönemini kapsamaktadır. Bu amaca yönelik olarak ekonominin bütününü kapsayacak nitelikte 73 adet aylık seri yedi ana grupta incelenmiştir. Genel ekonomik durumu yansıtacak referans seri sanayi üretim endeksi olarak alınmıştır. Çalışma kapsamına alınan bütün serilerin referans seri ile olan uyumluluğu çapraz korelasyon analizi ile dönme noktaları yaklaşımına göre incelenmiş ve 5 öncü serinin öncü göstergeler endeksine girebileceğine karar verilmiştir. Beş aday öncü serinin (iş isteyen erkek sayısı, ara malları ithalatı, inşaat ruhsatnamelerine göre toplam yapı kullanımı, reel para arzı M2 ve reel konsolide bütçe harcamaları) incelenmesi sonucunda öncü göstergeler endeksine iş isteyen sayısı, ara malları ithalatı, inşaat ruhsatnamelerine göre toplam yapı kullanımı, reel para arzı M2 değişkenleri alınmıştır.. Oluşturulan öncü göstergeler endeksinin genel ekonomik durumu yansıtan referans seriyi ortalama olarak 6,8 ay önden gittiği görülmüştür. Böylelikle oluşturulan endeksin ortalama 6 ay sonrası için tahminde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The leading indicator approach to economic and business forecasting is based on the view that developed economies experience business cycles with repetitive sequences and that these sequences underlie the generation of the business cycles itself. The approach differs from the econometric model, which does not differentiate business cycles from other economic fluctuations. This is why, the leading indicator approach is used as an alternative approach predicting the cycle. The main purpose of this study is to construct an Index of Leading Indicators for the Turkish economy. This study covers the period from 1980 to 2001. The Industry production index is used as a reference series for the general economic activity. Relationship between reference serie and other series have been analyzed by using both cross-correlations analysis and turning point approach. A total of 73 series were taken into consideration. At the end of the analysis, five candidate leading series were determined and four different composite indexes were computed. The final leading indicator index was composed of male applications for employment, real money supply (M2), building permits and imports of intermediate goods. According to the results of our study, the leading indicators index leads the reference series by 6 to 8 months on the average.