Elektronik ticaretin sektörel bazda analizi ve firma değerine etkisi
Sectoral-based analysis of e-commerce and effect to the firm value
- Tez No: 133876
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
163 ÖZET Bu çalışmada, e-ticaretin sektörel bazda analizi ve firma değerini etkisi araştırılmıştır. Bu analizin birinci bölümünde, elektronik ticaret (e-commerce) kavram olarak açıklanmış ve kapsamı ortaya konulmaya çalışılmıştır. E- ticaretin kapsamında, e-ticaretin araçları, tarafları, avantaj ve dezavantajları, e-ticaret sistemini oluşturan unsurlardan e-ticaretin sistem güvenliği, e- ticaretin kategorileri, elektronik ödeme sistemleri, internet ödeme protokolleri, ve e-ticaretin ekonomik, toplumsal ve hukuksal boyutları açıklanmıştır. ikinci bölümde, Dünyada ve Türkiye'de e-ticaretin sektörel analizi yapılmıştır. E-ticaret uygulamalarının yaygın olduğu sektörlerden, e- yayıncılık, web tabanlı eğitim ve e-perakendecilik seçilmiştir. Bölümün sonunda ise, dünyadan ve Türkiye'den örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Firma değerlemesi kavramı, firma değerinin kapsamı incelenmiştir. Firma değerinin kapsamında, firmanın amacı, firma değerinin önemi, fınansal yönetimin temel politikaları ve firma değerinin tespitinde kullanılan yöntemler açıklanmıştır. Daha sonra, e-ticaretin firma değerine etkisinin tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Öncelikle, firma değerinin yönetimi incelenmiş, ardından e-ticaretin yönetimi üzerinde durulmuştur. Daha sonra da, e-ticaretin işletmenin finansman fonksiyonu üzerindeki etkisi, değer yaratmanın yeni yolları ve yeni değerler açıklanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, e-ticaretin firma değerini pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Son günlerde, firmaların e-ticaret uygulamalarına her geçen gün biraz daha yöneliyor olmaları ulaştığımız sonucu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
164 ABSTRACT In this study, e-commerce was analyzed by sector- based and investigated to measure impact of e-commerce to value of firm. In chapter 1, e-commerce was described and tried to explain its scope. Then, e-commerce tools, aspects of e-commerce, advantages and disadvantages of e-commerce, security of system, categories of e-commerce, e-payment systems, internet payment protocols, and economical, social and legal positions of e- commerce were explained. In chapter 2, in the World and Turkey, e-commerce in sectoral analysis was emphasized. E-publishing, e-education and e-retail were selected from widespread sectors of e-commerce solutions. At the end of this part samples were given in the World and Turkey. In chapter 3, the concept of valuation of firm and scope of firm value were examined. Then, aim of firm, importance of firm value, fundamental policies of financial management and methods of valuation of firm were examined. Then, impact of e-commerce to value of firm was tried to investigate. Before all else, management of firm value was described, immediately after management of e-commerce was describe. Following, impact of e-commerce to financial function of corporate, new methods of value creating and new values were investigated. At the end of the performed research, it was seen that, firm value was affected that the positive impact of e-commerce. Nowadays, the numbers of firms gradually go to launch e-commerce, supporting this conclusion.