İşgücü planlaması ve dört yıldızlı bir otel işletmesinde uygulama
  1. Tez No: 13388
  2. Yazar: VİLDAN ÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Hizmet işletmelerinde işgücü planlaması işletmelerin özelliğinden dolayı farklı bir öneme sahiptir. Bu tür işlet melerde gerek hizmet sunmada gerekse diğer fonksiyonları» yerine getirilmesinde geniş ölçüde insan gücünden yararlanılır. Bu çalışmanın amacı, işletmelerin amaçlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirmesi için son derece gerekli olan işgücü planlaması konusunda araştırma yapmak ve bir otel işletmesinde işgücü planlamasını uygulayarak işgücü gerek sinmelerini belirlemektir. Bu amaçla yapılan çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, işgücü planlamasının tanımı ve amacı, önemi, personel yönetimi içerisindeki yeri ve işgücü planlamasını etkileyen faktörler belirtilmiştir. İkinci bölümde, işgücü planlamasındaki aşamalar ve işgücü planlamasında kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, zaman serileri analizi yöntemiyle otelin k&v hizmetleri bölümünün işgücü gereksinmesi belirlenmeye çalışılmıştır. T. C.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Because of the different features of firms manpower planning in service business has different importance. Manpower is widely utilized both in giving service and fullfilling some other functions in service business of this kind. The purpose of this study is to have comprehensive research on manpower planning which is extremely important in realizing the goals of the business successfully, In this study, in order to determine the manpower requirements, applying manpower planning is aimed in a hotel. This study covers three chapters. In the first chapter, the definition of manpower planning and its goals, importance, the place of it in personnel management and the factors that are influential on manpower planning are being mentioned in detail. In the second chapter o range of information is given in the steps in manpower planning and the techniques in manpower planning. In the last chapter, by means of time series analyse technique an attempt was made to determine the manpower requirement in house-keeping department a hotel.