Türk ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin sosyal güvenlik sistemlerinde aile yardımı uygulamaları
The Family allocations within the social security system in Turkey and the members countries of the European Union
  1. Tez No: 133881
  2. Yazar: METİN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. TUNCAY KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
113 ÖZET 21. yüzyıla girmiş olduğumuz şu yıllarda, gelişen ve modernleşen bir dünyada aile kavramı yeniden önem kazanmıştır. Devletlerin devamlılığında“ailenin korunması esastır”ilkesi gündeme gelmiştir. Aile yardımlarının Türk sosyal güvenlik sistemi içindeki yerinin ele alındığı bu çalışmada, aynı zamanda çeşitli Avrupa ülkelerindeki aile yardımları konusuna da yer verilmiştir. Ayrıca 1950 ile 1990 yılları arasındaki“Genel Nüfus Sayımı”verileri kullanılarak Türk aile yapısının, geçirdiği aşamalar ortaya konulmuş ve geniş aile (geleneksel aile) yapısından çekirdek aileye doğru bir geçiş sürecinini yaşandığı tespit edilmiştir. Bu durum ise aile sayısının artması anlamına gelmektedir. Diğer bir değişle, ekonomik güçlükleri daha çok hisseden ailelerin sosyal devlet olma ilkesi çerçevesinde mali açıdan desteklenmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı; ülkemizde ve Avrupa Birliğine üye ülkelerde aile yardımlarının sosyal güvenlik sistemleri içindeki yerini, hukuki, kurumsal ve finansal açıdan incelemesini yapmak ve yeri geldikçe uygulamaları karşılaştırmalı olarak ele almaktır. Zira aile yardımları kimi ülkelerde sosyal koruma sistemleri, kimi ülkelerde ise sosyal güvenlik sistemi içinde yer almaktadır. Aile yardımları uygulamasının ülkemizde başlatılmasının önündeki en büyük engelin bütçe yetersizlikleri olduğu görüşünü paylaşmaktayız. Bununla birlikte, sözkonusu yardımın sadece iki çocuğu kapsayacak şekilde uygulamaya konulmasının ve miktarının da bütçe olanakları çerçevesinde tespit edilmesinindaha gerçekçi olacağını savunmaktayız. Zira, burada savunulan görüş, miktarı az olmakla birlikte uygulamaya konulacak aile yardımları bireyleri ülkeye ve dolayısıyla Devlet'e bağımlılkarını daha da güçlendireceğidir.114 Aile yardımları uygulamasının ekonomik alandan çok sosyal alanda etkileri daha fazla olacaktır. Bu tür bir uygulama bireylere aidiyet duygusunu güçlendirecektir. Ekonomik alan yanında sosyal alanda yaşanan sıkıntıların aşılmasında bu tür yardımların göreceli olsa da olumlu etkileri olacaktır. Aile yardımlarını uzun süredir uygulamakta olan söz konusu ülkelerin bu konuda edindikleri deneyimlerin incelenmesi ülkemizde bu alanda yapılacak çalışmalara esas oluşturabileceğinin belirtilmesinde fayda vardır.
Özet (Çeviri)
115 ABSTRACT The concept of the family regains its importance in developed and modernized world at the eve of the 21st century. Forecast is being made in the continuity of the state within the context of family support. The aim of this study is the determination of the family allocation in the Turkish social security system and in addition to family allocation in the various European countries. Furthermore Turkish family structure stage is being examined using the Turkish National Census data between 1950 and 1990 and accordingly, it has been concluded that extensive family structure is changed into the nuclear family structure. That transformation means the increasing the number of the family. In other word families which are difficulty in income have to be supported financially within the context of the social state principal. Additionally this study is aims to examiner the place of the family allocations within the social security system in our country and the members countries of the European Union and compare that legally institutionally and financially. However family allocation is take place in some of the countries within the social protection system and some of that within the social security system. I agree that the main reason that not to implement family allocation is insufficient budget in our country. Moreover that allocation is to be applied covering only two children and to be fixed in budget possibility. Although the amount of the family allocation is low but citizen become dependent strongly to the country and to the state. The effect of the family implementation is more efficace in social area than in economic area. This type of the implementation grow to be perception of the belongings to the state. That allocation will be positive effects on resolving the difficulty in economic area and that's of social area.