İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin fen bilgisi başarısını etkileyen bazı faktörler
- Tez No: 133889
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada fen bilgisi başarısını etkileyen faktörler araştırılmıştır. Bu faktörler; tutum ve bilişsel gelişim düzeyi ile sınırlandırılmıştır. Araştırma, Ankara'da Abdi İpekçi İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileri üzerinde yürütülmüştür. Öğrencilerin Fen Bilgisi dersindeki başarıları ile; fen bilgisi dersine karşı tutumları, bilişsel gelişimleri ve bilişsel gelişimleri ile; tutumları arasında manidar bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca basan, tutum ve bilişsel gelişim değişkenlerin cinsiyete göre farklılıkları da araştırılmıştır. Fen bilgisi'ne yönelik tutumu ölçmek için Tepe'nin 1999 yılında 0,82 güvenirlikte geliştirdiği“Fen Bilgisi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır (Ek 1). Öğrencilerin bilişsel gelişim düzeylerini ölçmek için de araştırmacı tarafından geliştirilen“Bilişsel Gelişim Testi”kullanılmıştır. Bu testin hazırlanmasında Fen Bilgisi dersinde izlenen bilimsel süreçler esas alınmıştır. Bu amaçla test kitapları ve ders kitapları taranmış, soruların bir kısmı aynen bir kısmı değiştirilerek alınmış, bir kısmı da araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Testin geçerliliği için madde analizi yapılmıştır. Testin güvenirliği için KR-20 güvenirlik katsayısı hesaplanmış ve 0,88 bulunmuştur (Ek 2). Ayrıca öğrencilerin Fen Bilgisi dersindeki başarılarını belirlemede, I. dönem karne notlan esas alınmıştır. Araştırmanın verileri, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı tekniği ve t - testi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Abdi İpekçi İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerinin, fen bilgisi dersindeki başarılan ile fen bilgisi'ne karşı tutumları, bilişsel gelişim seviyeleri, bilişsel gelişim seviyeleri ile tanımlan arasında olumlu ve yüksek bir ilişki bulunmuştur.11 Fen Bilgisi başarısı, Fen Bilgisine karşı tutum ve bilişsel gelişim seviyeleri bakımından, Abdi İpekçi İlköğretim Okulunda 8. sınıfa devam eden kız ve erkek öğrenciler arasında manidar bir fark bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler : Fen Eğitimi, Tutum Ölçeği, Bilişsel Gelişim. Sayfa Adedi : 98 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa AYDOĞDU
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, have been investigated factors of affect science achievement. These factors are limited to the level of attitude and cognitive development. The research had been executed, Abdi İpekçi Elementary School's 8 th grade students in Ankara. It was investigated that whether there is an important difference between students' achievement in Science and their attitude toward science; and between their cognitive developments and their attitudes. Also, the differences of achievement, attitude and cognitive development variations according to sex were investigated.“Science Attitude Scale”which was developed with 0,82 reliability by Tepe in 1999, was used in order to measure the attitude toward Science knowledge (Appendix 1).“Cognitive Development Test”which was developed by the researcher was used in order to scale students' cognitive developmental levels. In preparing this test, scientific processes that were followed in Science lesson, were taken as basic. By this purpose, test books and text books had been scanned, some parts of the questions had been taken as the same, and the other parts had been taken with some convertings and another part of it had been prepared by the researcher. Matter analyze was made for the availability of test. And also for its reliability; KR - 20 reliability coefficient was calculated and 0,88 was found (Appendix, 2). However, 1 st term list of marks were taken as a basic to determine students' successes in Science lesson. Research data was analized with Pearson Moments Multiplication Correlation Coefficient and t - test. As a result of the analyses made, in Abdi İpekçi Elementary School, 8 th grade students, high and positive relation was found between their success in Science lesson and their attitude toward science, between their success in science lesson andIV their cognitive development levels and also between their cognitivi development levels and their attitudes. The meaningful difference between the girls and the boys who go on 8 th grade in Abdi İpekçi Elementary School was not found with regard to their Science achievements, their attitudes toward science and their cognitive development levels. Key Words : Science Education, Attitude Measure, Cognitive Development. Page Count : 98 Adviser : ProfDr. Mustafa AYDO?DU.