Balkan ülkeleri-Türkiye dış ticaret etkinliğinin artırılmasında eğitimin önemi
The Importance of education to increase foreign trade activity of Balkan countries-Turkey
  1. Tez No: 133906
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇARDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET“ Balkan Ülkeleri - Türkiye Dış Ticaret Etkinliğinin Artırılmasında Eğitimin Önemi ”adlı bu çalışma, Türkiye ile coğrafi, kültürel ve tarihi bağlan bulunan Balkan Ülkeleri ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve bu süreçte eğitimin önemim vurgulamaktadır. Balkanlar, Avrupa'nın güneydoğusunda dokuz ülkeyi kapsayan (Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna - Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Romanya, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti, Yunanistan ve Türkiye ), bulunduğu coğrafi konum itibariyle dünya ve özelikle Avrupa ülkeleri için büyük önem taşıyan bir bölgedir. Türkiye dışında kalan, Balkan Ülkelerinin toplam yüzölçümü 765.104 km2, toplam nüfusu ise 49 milyondur. Toplam nüfusunun büyüklüğü, Avrupa'ya olan yakınlığı, ekonomik ve ticari potansiyeli ile cazip bir pazar olarak görülmektedir. Balkan Ülkelerinin Türkiye için sahip olduğu avantajlara rağmen, Türkiye'nin bölge ülkelerine toplam ihracatı 2000 yılı itibariyle 1.329 milyon dolar, Türkiye'nin toplam ihracatında bölge ülkelerinin payı %4,83' dür. Diğer taraftan Türkiye'nin 2000 yılı itibariyle Balkan Ülkelerinden ithalatı 1.655 milyon dolar, toplam ithalattaki payı %3,05'dir. Rakamlardan da görüldüğü gibi, Türkiye ile Balkan Ülkeleri arasındaki dış ticaret seviyesi potansiyelin çok altoda olup, yeni girişimlerle daha yüksek düzeylere çıkarılması gerekmektedir. Günümüzde ekonomik gelişmenin kaynağı; fiziki sermayeden bilgiyi üretebilen ve işleyen işgücüne dönüşmüş, üretim sürecinde araştırma - geliştirme faaliyetleri verimliliğin temel belirleyicisi haline gelmiştir. Bu doğrultuda Balkan Ülkeleri ile dış ticaretin gelişmesine yönelik hazırlanacak ulusal dış ticaret stratejisinin temelinde, üst düzey insan kaynaklarına sahip olmak suretiyle, katma değeri yüksek bilgi yoğun ürünlerin ihracatı, bölgede yatırım eksikliği bulunan konularda girişimlerde bulunulması yatmaktadır. Araştırma sonunda, Türkiye'nin Balkan Ülkelerine yönelik bir ekonomi ve ticaret politikasına sahip olması, dış ticaretini gelişmiş ülkelerde olduğu gibi nitelikli işgücü ve ürün elde etmek için iyi bir eğitim politikası uygulaması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study, named“ The importance Of Education To Increase Foreign Trade Activity Of Balkan Countries And Turkey ”stress that improving the trade relations of Balkan Countries which has geographical, culturel and historical connection with Turkey and the importance of education during this period. Balkans, which includes nine countries (Albania, Bulgaria, Bosnia and Hercegovina, Croatia, Macedonia, Romania, Greece, Yugoslavia and Turkey) on the south east of Europe and it's an important region with its geographical position for the world, speacially Europen countries. Except Turkey, total area of (8) Balkan Countries is 765.104 km2 and their total population is 49 millions. It seems as an atractive market with the large total population and its economic-commercial potential. In spite of the advantages of Balkan Countries for Turkey; in 2000, total export of Turkey to Balkan Countries is 1.329 millions dolar and their portion in Turkey's total export is %4,83. On the other hand, in 2000, Turkey's import from Balkan Countries is 1.655 millions dolar and their portion in Turkey's total import is % 3,05. As seen from the numbers the foreign trade degree between Turkey and Balkan Countries is rather under the potential, so it needs taking to upper degrees with new initiatives. Today, the source of economic growth changed to the employment who produce and improve the knowledge rather than physical capital and the research- development activity became the basic sign in the production period. That's why, the base of national foreign trade strategy will be made for improving the foreign trade with Balkan Countries is, exporting the additional value and density knowledge products and attempting the subjects which need investment in the region. At the end of the search; it seems that, Turkey must have an economic and commercial politics on Balkan Countries and such as development countries, to improve the foreign trade, Turkey must practice an educational politics to get quality human sources and products.