Tema merkezli öğretimin öğrenci erişisine etkisi
The Effect of thematic teaching on the student acquisition
  1. Tez No: 133911
  2. Yazar: EROL DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE TERTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu araştırmada, tema merkezli öğretime göre hazırlanan öğretim etkinliklerinin, öğrencilerin Hayat Bilgisi Dersi'ndeki erişilerine ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığına etkisi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Denekler, 2002-2003 öğretim yılında Çorum îli İskilip İlçesinde öğrenim gören öğrenciler arasından seçilmiştir. Araştırmada, ön-test puan ortalamaları birbirine denk olan iki sınıftan; Yukarı Örenseki İlköğretim Okulu 3. sınıfı deney grubu, Çatkara İlköğretim okulu 3. sınıfı ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan gruplara; tema öğretimi öncesi ön-test, tema sonrası son test ve tema bitiminden bir ay sonra, öğrenilmesi beklenen davranışların hatırlanmasını yoklayan bir kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırmada ön-test, son- test deneme modeli kullanılmıştır. Araştırma, 23 'ü deney, 21 'i de kontrol grubunda olmak üzere 44 denek ile yürütülmüştür. Elde edilen verilerin analizi S.P.S.S. programı ile yapılmıştır. Programda varyans analizinin özel bir türü olan, tekrarlanmış ölçümler için öngörülen 2x3 'lük bir desen kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerle, tema merkezli öğretimin uygulandığı dersler yedi gün süreyle işlenmiş, geleneksel uygulamaların yürütüldüğü kontrol grubunda ise derslere etki edilmemiştir. Araştırma sonunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır; 1. Deney ve kontrol gruplarının, son testten aldıkları puanların ortalamaları arasında, deney grubu lehine manidar bir fark vardır.2. Deney ve kontrol gruplarının, erişi puanlarının ortalamaları arasında, deney grubu lehine manidar bir fark vardır. 3. Kontrol grubunun, sonteste göre, kalıcılık testinden aldıkları puanlardaki azalma, deney grubunun sontest ve kalıcılık testi puanlan arasındaki azalmadan daha fazladır. 4. Deney ve kontrol gruplarının, kalıcılık testinden aldıkları puanların ortalamaları arasında, deney grubu lehine manidar bir fark vardır. 5. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin, öntest ve sontest basan puanlarının deney yada kontrol grubunda olma durumuna göre deney grubu lehine manidar bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this research is to reveal that to teaching activities which are designed according to the thematic instruction have effects on the students acquisition in social studies and on the permanence of the knowledge learned. The subjects of the research are chosen amongst the students having been educated in İskilip in Çorum during the 2002-2003 educational year. At the research, the third class at Yukarı Örenseki Primary School was selected as an experimental group and the third class at Çatkara Primary School as a control group considering their pre-test points. The groups attending to the Research were applied a permanence test which examines the behaviors that have to be gained before the thematic teaching, after the theme and the month after the thematic teaching. In the research, pre-test and post- test experimental models are used. The Research was carried out with 44 students in total (23 students in the experimental group and 21 students in the control group). The analysis of the data which has been obtained, was done through S.P.S.S. programme. In the programme, 2x3 design which is special kind of varition analysis and recommended for repetetive apprasials is used. The research were chosen as experimental group were taught by the thematic instruction for seven days. The teaching in the controlled group, which were being done by traditional methods, was not affected. At the end of the research, the following findings were obtained; 1. In the post tets, there is a significant difference between the mean points of scores taken by the experimental and controlled groups regarded to the advantage of experimental group. ?8C YtaSEKMWfflll M3WM DOKÜMANTASYON MERKEZİIV 2. There is a meaningful difference between the acquisition points of experimental group and controlled group regarded to the advantage of experimental one. 3. The decreasing between the post and permanence test of controlled group is much more than experimental group's 4. There is a significiant difference between the permanence points of experimental group and controlled group regarded to the advantage of experimental group. 5. There is a significiant difference between the pre-test and post test points by the group variable regarded to the advantage of the experimental one.