Üniversite öğrencilerinde saldırganlığı yordayan bazı değişkenler
Some variables which predict university students aggression
  1. Tez No: 133912
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ KARABIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin problem çözme becerileri ve sürekli kaygı düzeylerinin öğrencilerin saldırganlık davranışlarını yordamadaki güçleri ve cinsiyet, sınıf, algılanan anne-baba tutumları ve alanları açısından saldırganlıklarının farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2001-2002 yılında Gazi Üniversitesi 'nde (Ankara il merkezi) okuyan 1. sınıf ve son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemin seçiminde küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örnekleme grubu 1. sınıfa devam eden 98 kız, 139 erkek, toplam 237 ve son sınıfa devam eden 144 kız ve 107 erkek olmak üzere toplam 251 öğrenciden oluşmaktadır. Genel toplam olarak 488 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmada ölçme araçları olarak, Saldırganlık Ölçeği (SÖ), Problem Çözme Envanteri (PÇE) ve Kendini Değerlendirme Envanteri STAI Form TX-2 (Sürekli Kaygı Ölçeği) kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki süreksiz değişkenlerle ilgili bilgiler Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI Form TX-2) üzerine eklenen maddelerle elde edilmiştir. Veriler SPSS 11.0 for Windows paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, t testi, tek yönlü varyans analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p< 0.05 'e göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda saldırganlık düzeyinin, cinsiyet ve sınıf düzeyine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Saldırganlık düzeyinin anlamlı olarak farklılaştığı değişkenler algılanan aile tutumu ve alanlardır. Algılanan anne-baba tutumuna göre fark otoriter anne-baba tutumundan kaynaklanmaktadır. Anne-babasının tutumunu otoriter olarak algılayanların saldırganlık düzeyleri demokratik ve koruyucu olarak algılayanlardan anlamlı düzeyde yüksektir. Alanlara göre farkın eşit ağırlık alanı öğrencilerinden kaynaklandığı bulunmuştur. Eşit ağırlık alanında okuyan11 Öğrencilerin saldırganlık düzeyleri, sayısal ve sözel alan öğrencilerinden anlamlı olarak düşüktür. Problem çözme becerisi algısı ve sürekli kaygı değişkenleri, öğrencilerin saldırganlık puanlan ile birlikte p< 0.001 düzeyinde anlamlı bir ilişki vermektedir. Adı geçen iki değişken birlikte, saldırganlıktaki toplam varyansın yaklaşık %35'ini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study aims at determining the problem solving abilities of the university students and if there is a difference with respect to aggressive acts they enter into by basing on their power to control their aggressive behavior as students because, in view of the continuous anxiety level they are in; the gender, class, conceived mother- father attitudes and by looking at areas. This research covers 1 st year students and students at graduation level of their BS program and attending at Gazi University (Ankara centered) during 2001-2002 academic year. In sampling, the set sampling method, is elected and used. The sampling group contains 98 girls, 139 boys totaling 237 1st year students and 144 girls, 107 boys totaling 251 students at graduation level of their BS program. The grand total studied, reached at 488 students. In form of measurement tools used in the research, the Aggressiveness Scale (AS), Problem Solving Inventory (PSI) and Evaluation of Self Inventory (ESI), Form TX-2 (Continuos Anxiety Scale) are used. Data, about discrete variables contained in the research, are gathered with the items added to the Continuos Anxiety Scale (SAI) (Form TX-2). Data are subjected to analysis, Independent-Samples T Test, One- Way ANOVA and Multiple Linear Regression Analysis are used.