Kavram haritası yolu ile fen bilgisi öğretmen adaylarının kavram yanılgılarının tespiti
Determination of misconception of science teacher candidates by means of concept map
  1. Tez No: 133933
  2. Yazar: KAMİL KARAMUSAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
KAVRAM HARİTASI YOLU İLE FEN BİLGİSİ ÖĞRETMEN ADAYLARININ KAVRAM YANILGILARININ TESPİTİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Kamil KARAMUSAOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2003 ÖZET Kavram Haritaları son yıllarda fen bilgisi eğitiminde kavram öğretimi ve kavram geliştirmede kullanılan başarılı bir grafik araç olarak ifade edilmektedir. Bu araştırma; Kavram Haritalarının bir başka fonksiyonu olan kavram ve kavramlar arası ilişkilendirme yanılgılarının tespitinde,kavram haritalarının kullanılabilirliğini göstermeyi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı 3. Sınıfta okuyan 82 öğrenci oluşturmuştur. Öğretmen adaylarına kavram haritasının ne olduğu ve nasıl yapılacağı Bir ders dönemi boyunca çeşitli fen konularında örnekler yaptırılarak öğretilmiştir. Daha sonra öğretmen adaylarına“Fotosentez”ve“ Solunum”ile ilgili anahtar kavramlar verilerek, bir ders saati içinde harita oluşturmaları istenmiştir. Solunumla ilgili 77 ve Fotosentezle ilgili 82 harita araştırmacı tarafından ayrıntılı olarak incelenmiş, yanlış kavramlar ve ilişkilendirmeler yorum getirilerek gruplandırılmıştır.11 Sonuç olarak, Fen Bilgisi öğretmen adaylarında ele alman konularda, kavram ve kavramlar arası ilişkilendirme yanılgılarının olduğu,bu yanılgıların özellikle kompleks reaksiyon basamaklarında,sayısal ifadelerde ve olayın geçtiği organel isimlerinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca solunum ve fotosentez basamakları birbirine kanştırılmaktadır. Anahtar Kelimeler;“Fen Bilgisi eğitimi”,“kavram haritası”,“ kavram yanılgısı”Sayfa Adedi: 58 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Şenol BAL
Özet (Çeviri)
in DETERMINATION OF MISCONCEPTION OF SCIENCE TEACHER CANDIDATES BY MEANS OF CONCEPT MAP (Master Thesis) Kamil KARAMUSAO?LU GAZI UNIVERSITY EDUCATION SCIENCES INSTITUTE April 2003 ABSTRACT Concept Maps are expressed as a successful graphic device used in science education in recent years for concept teaching and concept developing. This research aims to show usabilityof concept maps in the determination of minconception and inter-concept misconnection, which are another functions of Concept Maps. 82 students studying at the Gazi University,Gazi Faculty of Education,in the 3rd year of Elementary Science Teaching Program,constituted the sampling of this research.Teacher candidates,by examples in various science subjects, were tought throughout one classsemester what is a concept map and how it will be made.Then,teacher candidates are given key concepts related to“Photosynthesis”and“Respiration”,and were asked to form a map in one classhour. 77 maps related to Respiration and 82 maps related to Photosynthesis are examined in detail by the researcher,incorrect concepts and connections were classified by bringing comments.IV As a result,it is determined that the Science Teacher candidates have missconceptions and inter-concept misconnections in dealt subjects,that these errors especially are present in complex reaction steps,numerical expressions and organal names in which event takes placcln addition,respiration and photosynthesis steps are confused. Key words;“science education”,“concept map”,“misconception”. Page number: 58 Adviser: Asociate Prof. Şenol BAL