Ortaöğretim fizik öğretiminde ölçme ve değerlendirme hizmetlerinin etkinliği ve etkililiği
The Efficiency and efficacy of services of measurement and ev evaluation in secondary education physics teaching
- Tez No: 133947
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ YAĞBASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu araştırma, ortaöğretim fizik öğretiminde ölçme ve değerlendirme hizmetlerinin etkinliği ve etkililiğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bunun için aşağıdaki altı alt probleme cevap aranmıştır: 1. Öğrencilere göre fizik öğretmenleri öğrencilerinin başarılarını ölçmek için hangi ölçme araçlarını ne sıklıkta kullanmaktadırlar? 2. Öğrencilere göre fizik öğretmenleri, öğrencilerini çalışmaya yönlendirmek için yaptıkları sınavları eğitim-öğretim sürecinin hangi aşamalarında kullanmaktadırlar? 3. Öğrencilere göre fizik öğretmenleri kullandıkları ölçme araçlarını ne derece önemseyerek hazırlamaktadırlar? 4. Öğrencilerin ev ödevleri ve projeler konusundaki düşünceleri nelerdir? 5. Öğrencilere göre fizik öğretmenleri güvenirliği ve geçerliği arttırıcı önlemleri ne sıklıkta uygulamaktadırlar? 6. Öğrencilere göre fizik öğretmenleri öğrencilere ve öğrenci velilerine ne sıklıkta bilgi verebilmektedirler? Araştırma, Muş il merkezi ve ilçelerinde bulunan 7 lisede görevli 8 fizik öğretmeni ve bu liselerin 10 ve 11. sınıflarının fen şubelerindeki 443 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama amacıyla likert tipi anket formları geliştirilmiştir. Öğretmenlere uygulanan anket formu 101 maddeden, öğrencilere uygulanan anket formu ise 36 maddeden oluşturulmuştur. Geliştirilen anketler geçerlik ve güvenirlik analizlerinin ardından, çalışmanın örneklemini oluşturan öğretmenlere ve öğrencilere, bizzat araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Anketlerle toplanan veriler, SPSS paket istatistik programıyla değerlendirilmiştir.11 Bu araştırmada, örneklemdeki öğrencilere göre, öğretmenlerin ölçme ve değerlendirmeyi eğitim-öğretim sürecinin her aşamasında uygulama konusunda yetersiz kaldıkları, öğrenci başarılarını ölçmek için çoğunlukla yazılı yoklama sınavlarını kullandıkları, öğrencilerle ve öğrenci velileriyle yeterli iletişim kuramadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ölçme, Değerlendirme Sayfa Adedi : 126 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rahmi YAĞBASAN
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study aims at the determination of both the efficiency and efficacy of services of measurement and evaluation in secondary education physics teaching. By this aim, answers to the following six questions are considered: 1. According to the students, what means of measurement and evaluation are frequently preferred by teachers of physics in order to evaluate their success? 2. According to students, in which levels of the teaching-educating processus do the teachers of physics employ examinations as being a means of encouraging the students to study? 3. According to students, to what degree do the teachers of physics elaborate their means of measurement and evaluation in the preparation processus? 4. How is the students' consideration of the workload concerning the home works and projects they are being given? 5. According to students, what is the frequency of employment of measures to augment validity and reliability by the teachers of physics? 6. According to students, how frequently can teachers of physics inform both the students and their parents and/or guardians? This study comprises of 8 teachers of physics and 443 students of departments of science of 10th and 11th grades of 7 high schools located in downtown Muş. Likert type inquiry forms have been developed in order for a more accurate means of collecting data during the study. Teachers' forms are comprised of 101 questions whereas the students' forms are of 36. Forms developed have been directly employed by the researcher directly on the teachers and students following the analyses of validity and reliability. Data collected by the mentioned forms of inqury have been evaluated by the statistical package programme SPSS.IV Considering the students examplified, this study has reached the conclusion that teachers of physics of concern are short of employing measurement and evaluation methods in the entirety of the teaching-educating processus, employing only and mostly written examinations in order to measure and evaluate the student success, lacking contact both with their pupils and their parents and/or guardians. Keywords : measurement, evaluation Number of pages : 126 Advisor : Prof. Dr. Rahmi Yağbasan