Ortaöğretim kurumlarında coğrafya dersi müfredat programı ile üniversite sınavlarında çıkan coğrafya sorularının karşılaştırılması
Comparison of the curriculum program of geography lesson in secondary education institutes with the geography questions asked in university examinations
- Tez No: 133948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Araştırmada ortaöğretim kurumlarında Coğrafya dersleri müfredat programları ile üniversite sınavlarında çıkan Coğrafya sorularının karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda toplanması gereken bilgilerin elde edilebilmesi için ayrıntılı bir literatür taraması yapılmıştır. Literatür taramasında MEB' e bağlı Talim ve Terbiye Kurulu onaylı Coğrafya dersleri müfredat programlan ve ders kitapları incelenmiştir. Üniversite sınavlarında çıkmış (1982-2001) ÖSS ve ÖYS Coğrafya sorulan incelenerek yıllara ve konulara göre sınıflandırılmıştır. Coğrafyanın hangi konularından ne oranda soru sorulduğu tespit edilmiş ve müfredat programlarıyla uygunluğu araştırılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında genel olarak şu sonuçlara ulaşılmıştır: Üniversite sınavlarında çıkmış olan Coğrafya sorularının müfredat programında yer alan Coğrafya derslerinin konularına ve yıllara göre dağılımında düzensizlikler tespit edilmiştir. Coğrafya derslerinin haftalık ders saatleri ile üniversite sınavlarında temsil edilme oranlarının eşit olmadığı tespit edilmiştir. 1982-2001 yıllan arasında üniversite sınavlarında çıkmış olan Coğrafya sorularının büyük bir kısmı Fiziki Coğrafya ve Türkiye Coğrafyası sorularından oluşmaktadır. Ortaöğretim Coğrafya dersi müfredat programında“Beşeri ve Ekonomik Coğrafya”adı altında bir ders bulunmamasına karşın üniversite sınavlarında sorulmuş olan Coğrafya sorulan içinde Beşeri ve Ekonomik Coğrafya sorulan önemli bir oram oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the research, the education programmes in the high school in geography lessons and the questions asked in the university examination in the same field were compared. In order to necessary information for the research, a detailed litterateur search had been made. In the litterateur search, lecture books and education programmes were examined which were approved by Drill and Training Council of Ministry of Education. Questions asked in the ÖSS and ÖYS university examinations (1982-2001) were examined and classified according to both years and topics. Frequency of the topics were determined and compared if they were suitable with the education programmes or not. Under the light of information gathered, these are the result: A disorder was determined in the distribution between the topics and years of geography lessons in the education programmes and the questions asked in the university exam. Weekly lecture hours of geography lessons and the representation of geography in the university examinations are not in correspondence. Questions asked in the university examinations in geography during 1982-2001, were mostly composed of the subjects physical geography and geography of Turkey. Although there does not exist a subject in the education programmes of high school geography called“Social and Economic Geograpy”, an important ratio of questions were asked in university exams about social and economic geography.