Yüksek öğrenim kurumlarında pazarlama ve halkla ilişkiler arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma
This study oims to identy the relationship between marketing and public relations high education institutions
- Tez No: 133949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM ALKİBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Son yıllarda, Türkiye'nin genç nüfusuna bağlı olarak, üniversitelere olan talep de artış gösterme eğilimindedir. Bu yapı içerisinde devlet üniversitelerinin yanında özel üniversitelerinde her geçen gün arttığı dikkat çekmektedir. Söz konusu rekabet ortamında yüksek öğrenim kurumlarının pazarda rekabet üstünlüğü yaratacak yönlerini ortaya koymaları yönünde stratejiler geliştirmeleri kaçınılmaz görülmektedir. Yüksek öğrenim kurumları da hizmet sunan birer işletme oldukları düşünüldüğünde, söz konusu rekabet ortamında pazarlama faaliyetlerinin ön plana çıkması gerektiği düşünülmektedir. Bu noktadan hareketle, yüksek öğrenim kurumlarının halkla ilişkiler ve pazarlama faaliyetlerinin incelenmesi araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. İstanbul'da faaliyet gösteren 17 yüksek öğrenim kurumundan görüşmeyi kabul eden 10 yüksek öğrenim kurumunda araştırma yapılmıştır. Araştırma sonunda, yüksek öğrenim kurumlarında pazarlama biriminin olmadığı, ancak pazarlama konusu içinde değerlendirilecek bazı faaliyetlerin değişik isimler altında farklı birimlerce yürütüldüğü görülmüştür. Özellikle söz konusu bu faaliyetlerin halkla ilişkiler birimince yürütüldüğü tespit edilmiştir. Halkla ilişkiler biriminin hedef kitlesini potansiyel öğrenciler oluşturmakta olup, faaliyetlerini hedef kitlenin beklentisi doğrultusunda odaklaştırdıkları görülmüştür. Yüksek öğrenim kurumlarının halkla ilişkiler bazında sorun alanları incelendiğinde, devlet üniversitelerinde finansal yetersizlikler ön planda olduğu, özel üniversitelerde ise; sayısal açıdan personel yetersizliğinin öne çıktığı dikkati çekmektedir. Ayrıca hem özel hem de devlet üniversitelerinde halkla ilişkiler faaliyetlerinin etkinliğini azaltanönemli bir faktörün de kurum içi birimler arası iletişim eksikliğinin olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER Yüksek öğrenim kurumu, pazarlama, halkla ilişkiler VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the last years, demand to universities shows a tendency to increase as with dependents of increasing young population. Within this structure, near by the state universities, increasing of private universities attracts attention day by day. In the competition medium as mentioned, it can be seen that something is not avoidable, which high educational institutional will improve some strategies in direction of creating competition priority in the market. When high education institutions are thought as business to serve people, it is though that marketing activities need to have priority in the competition medium as mentioned. With the act from this point, to examine of public relations and marketing activities of high education institutions constitutes the base aim of investigation. Ten of seventeen high education institutions which show activity in İstanbul accepted an interview. At the end of investigation, it is seen that high education institutions have no marketing units but some of the activities which could be evaluated in the subject of marketing are performed in different names by different units. Especially it is determined that the activities mentioned are performed by public relations unit. It is seen that potential students constitutes the target mass of public relations unit and they focus their activities in the direction of target mass's expectations. When the problems of high education institutions are investigated at the base of public relations, it attract attention that financial insufficiencies are prior problem for state universities and not to have staff is the prior problem for private universities. Also in both state and private universities, it is determined that another factor that reduces the effectiveness of public relations is lack of communication between units.KEY WORDS High education institution, marketing, public relations. Vlll