İlköğretim dördünci sınıf matematik dersi kesirler ünitesinin öğretiminde, geleneksel öğretim yöntemi ile öğretim amaçlı bilgisayar yazılımı kullanılarak gerçekleştirilen bireyselleştirilmiş öğretim yönteminin öğrenci başarısına etkilerinin karşılaşt
- Tez No: 133952
- Danışmanlar: PROF. DR. S. İLHAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İlköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin matematik başarısında, öğretim amaçlı bilgisayar yazılımıyla gerçekleştirilen programlı öğretim yöntemi ile geleneksel öğretim yönteminin etkilerinin karşılaştırılmasını amaçlayan bu araştırma, deneysel bir nitelik taşımaktadır. Araştırmada, örneklem olarak kullanılan grup Ankara İli Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan Emlak Bankası İlköğretim Okulu dördüncü sınıf öğrencileridir. Araştırma yöntemi olarak kullanılan örneklem kontrollü ön test son test modeline göre, sözü edilen yazılım öğrencilere uygulanmadan önce, öğrencilerin belirli ölçütler bakımından denk oldukları uygulanan anketle tespit edilmiştir. Bu anket verilerine göre, birbirine denk olarak nitelendirilen biri deney, diğeri kontrol grubu olarak adlandırılan ve 24 er kişiden oluşan iki grup oluşturulmuştur. Bu gruplara kesirler ünitesine ait 20 çoktan seçmeli soru maddesinden oluşan bir ön test uygulanmış ve ön test başarıları arasında 0.05 düzeyinde anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Bu uygulamadan sonra kesirler ünitesi deney grubunda öğretim amaçlı bilgisayar yazılım materyali kullanılarak, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemleriyle işlenmiştir. Her iki grupta da ünitenin işlenmesini takiben ön test materyalinin aynısı olan son test materyali uygulanmış ve gruplar arasında öğrenci başarısı açısından anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, deney grubu öğrencilerinin ön test ve son test puanlan, kontrol grubu öğrencilerinin ön test ve son test puanlan ve deney ve kontrol grubu öğrencilerinin son test puanlan arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Yukarıda sözü edilen bulgulara ek olarak araştırmacı tarafından yapılan gözlemler, bilgisayar yazılım materyaliyle gerçekleştirilen ve programlı öğretim yöntemi esasına dayanan matematik öğretiminin, öğrencilerde matematiksel öğrenmelere karşı güdülenme meydana getirdiğini, bireysel anlamda hızlı ilerlemeyiIV sağladığını ve geleneksel öğretim yöntemlerine göre öğrenci başarısında gözle görülür bir artışa neden olduğunu göstermiştir. Tüm bu bulgu ve gözlemlerden hareketle, eğitim-öğretim ortamlarının şekillendirilmesinde, programlı öğretim yöntemine uygun olarak hazırlanmış bilgisayar yazılımlarının kullanılmasının gerekliliği vurgulanmış ve birden fazla duyuya hitap eden öğretme yöntemlerinin önemi hatırlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research which aims to compare the results of traditional instruction method with computer programmed instruction method to find out the maths success of primary school 4 th grade students is experimental. In the research, Emlak Bankası Primary School, which is under the discipline of The Ministry of Education, is taken as a specific group. A guestionnaire is given the students to see they are almost the same in terms of quality before they are applied pre-and final test. According to the results of this questionnaire, two groups consisting of 24 students are identified as equal and called experiment and control groups. These two groups are given a 20-question-multiple-choice pre-test on fractions and the difference in the success of the group is 0.005, which is not very meaningful. After the pre-test, the topic“fractions”is instructed to the control group traditionally and the same topic is instruced to the experiment group using computerized material. Both groups are given the final test which is the same with the pre-test and are analyzed whether there is any difference in success rate. As a result of this analysis, meaningful differences have been identified between the pre- and final test grades of the experiment group, the pre- and final test grades of experiment and control groups. In addition to what has been found out above, the researcher concludes that maths instruction depending on programmed instruction with computerized material motivates students in terms of mathematics, provides rapid learning individually and causes a clear increase in the student success when compared to the traditional instruction method. In the highlight of all these data and observation, in forming the education and instruction environments, the necessity of using computerized material preparedaccording to programmed instruction method is emphasized and the importance of an instruction method which addresses more than one sense is reminded.