Erzincanlı Aşık Ahmet Cemil'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri
- Tez No: 133953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada,Erzincanlı mutasavvıf şair Ahmet Cemil'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. Tez, özet, sözbaşı ve giriş'ten sonra üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde, ilk olarak Erzincan'ın tarihi, sosyal ve kültürel durumu, coğrafi konum ve özellikleri, iklim, bitki örtüsü, Erzincan kültürünün tarihsel toplumsal evrimi incelenmiş, ikinci olarak ise Erzincan aşıklık geleneği içerisinde yer alan aşıklara yer verilmiştir. Bu aşıklarımız, Vehbi Hayyati (Terzi Baba), Şemsi Hayal (Leblebici Baba), Taştan Kartal (Seyfi), Seyfı Fındık, Müslüm Kumru (Aşık Seyrani), Kemahlı Tahir (Tahir Yavuzaslan, Tiryakioğlu), Aşık Davut Sulari, Aşık Beyhani ve Aşık Müslüm Akbaba'dır. Çalışmanın birinci bölümünde aynı zamanda asker olan Ahmet Cemil'in hayatı, sanatı ve edebi kişiliğine yer verilmiştir ; ikinci bölümde şiirler muhteva yönünden incelenirken dinî ve tasavvuf? pek çok kavrama yer verilmiştir. (Allah, Kur'an, Peygamberler, Dört Halife, Melekler, Yezit, derviş, pir, mürşit, veli, nefis, dünya, felek.keramet v.s.);üçüncü bölümde ise, Ahmet Cemil Divanı'nda yer alan 46 şiire yer verilmiştir.Son bölüm ise kaynakça, sözlük ve fax-mile'den oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Iin this study it has been tackled the life of Erzincanlı Sufi poet Ahmet Cemil and his poem, his literary and his works. Our study includes preface, introduction and rest of it is three parts. In the introduction part, first of all it has been studied history, social and cultural structure of Erzincan, climate, geography, natural part of Erzincan and evaluation of history and community culture of the city is also researched. In this part of the study tradition of poetry of Erzincan has been studied as well. This poets are Vehbi Hayyati (Terzi Baba), Şemsi Hayal (Leblebici Baba), Taştan Kartal (Seyfi),Seyfi Fındık, Müslüm Kumru (Aşık Seyrani), Kemahlı Tahir (Tahir Yavuzaşlan.Tiryakioğlu ), Aşık Davut Sulari, Aşık Beyhani, Aşık Müslüm Akbaba. In the first chapter of the study it has been studied as a soldier (religious man) of Ahmet Cemil life, arts and his literal dimension. Second chapter of study has been studied on concept of poem of Ahmet Cemil. There are many concepts that were examined about religion and sofihisim (God, Koran, Angel, Prophets, Four Caliphs, Yezit, dervish, religious leader, sheikh, wali, self, world, fate, miracle). In third chapter it has been studied forty-six poems of Ahmet Cemil that are included in his Divan. Final part of the thesis has been completed with reference, dictionary and fax-mile.