Orta öğretim tarih ders kitaplarındaki haritaların metinle ilişkisi
The Relationship of maps with the text in the history lesson books of high school
- Tez No: 133954
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Alan araştırması niteliğini taşıyan bu çalışma, giriş, ilgili araştırma, yöntem, bulgular ve yorum, sonuç ve öneriler olmak üzere beş ana bölümden oluşmuştur. Bu çalışmanın amacı orta öğretim tarih ders kitaplarında kullanılan haritaların tarih eğitimine katkısını araştırmaktır. Bu amacı yerine getirmek için aşağıdaki sorular cevaplandırılmıştır: a) Orta öğretim tarih ders kitaplarında kullanılan haritalar metni tam olarak yansıtıyor mu? b) Ard arda gelen haritalar birbirini tamamlar nitelikte mi? c) Haritalar hedef davranışlara uygun mu? d) Haritalar öğrencilerin ilgisini çekecek düzeyde mi? e) Haritalar, yazı, baskı kalitesi, renk uyumu açısından bilimsel ölçülere uygun mu? Bu çalışmada, bu sorulara cevap bulabilmek için ilgili yayın ve araştırmalar taranmıştır. Elde edilen bulgular ışığında Milli Eğitim Bakanlığı müfredat programına göre hazırlanmış orta öğretim tarih ders kitaplarından seçilen 20 tanesi yukarıdaki sorular çerçevesinde incelenmiştir. Çıkan bulgular bilimsel yönteme uygun yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçları orta öğretim tarih ders kitaplarında kullanılan haritaların, metni yansıtmadığını, öğrencilerin ilgisini çekecek düzeyde olmadığını, hedef davranışlara uygun olmadığını, haritaların birbirini tamamlar nitelikte olmadığı, yazı, baskı kalitesi, renk uyumu açısından bilimsel ölçülere uymadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is a field research which consists of five main chapters including introduction, related literature, method, findings and interpretation, conclusions and recommendations. The purpose of this study is to investigate the aids of the maps used in secondary school history course books to history education. In order to fulfil this purpose the below questions were answered: a) Do the maps used in secondary school history course books reflect the text? b) Are the consequitive maps in coherence? c) Are the maps appropriate to the behavioural objectives? d) Are the maps attractive enough for the students? e) Do the maps fit to the scientifie criteria with respect to type, print out quality and colour? In this study, in order to answer these questions, firstly the related literature were reviewed. Following the literature, 20 books selected among the secondary school history course books were examined according to above questions. The results were interpreted in line with scientific method. The results of this study show that the maps used in the secondary school history course books do not reflect the texts, are not attractive enough for students, are not appropriate to the behavioural objectives, are not in coherence, and also don't fit to the scientifie criteria with respect to type, print-out quality and colour.