Dramanın yabancı dil eğitimindeki yeri ve önemi
  1. Tez No: 133955
  2. Yazar: ACLAY ASUTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ CEMİL ARDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Ill ÖZET Tezimizde öğrenmeyi kalıcı hale getiren dramanın yabancı dil eğitiminde önemi ve rolü üzerinde durduk. Dramanın öğretimdeki tarihi geçmişini ele aldık. Gazi Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Alman Dili ve Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören 177 öğrenciye sınıfta model uygulama dersi yaptık. Model uygulama dersinden sonra veri toplama aracı olan“Almanca Öğretiminde Yaratıcı Drama Değerlendirme Formu”oluşturarak öğrenciler üzerinde uyguladık. Araştırmanın istatistiksel çözümlemelerinde f, %, aritmetik ortalama (x), t testi ve varyans analizi kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlan ve bulguları, tablolar şeklinde verilmiş ve araştırmanın sonunda bulgulara dayanarak öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In our thesis we emphasized drama which makes foreign language teaching lasting. We studied on drama for education in the past. We studied on applying model in the class with 177 students from Gazi University, Selçuk University, Hacettepe University Foreign Languages Training Department German Language and Training Main Science Branch, after applying a model lesson. After forming Creative Drama Evaluation Form in German Teaching which is used to collect data, we administered it to the students. In statistical analysis of the research f, %, arithmetical mean (x), t test and variation analysis were used. In analysis of data, we utilized from SPSS package programme. The results of research and findings are prepared as tables and at the end of the research suggestions are given based on findings.