Orta öğretim okullarında resim iş dersinde fiziki ortam yetersizliğinin yarattığı sorunlar
The Problems caused by the unefficient physical situaation in art lesson at secondary school
  1. Tez No: 133959
  2. Yazar: NURAY BURÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BAYTEKİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
TÜRKÇE ÖZET Sanat eğitimi bireyin kişilik gelişimi ve topluma uyum sağlamasında etkili olan etmenlerden birisidir. Sanat eğitimi estetik duyarlılığı geliştiren, düşünme güçlerini arttıran, sosyal alışkanlıklar kazandıran ve yaratıcı bireyler oluşmasını sağlayan bir eğitim biçimidir. Sanat eğitiminin amacı, çocuğu ve genci sanat yoluyla eğitmektir. Okullarımızda sanat eğitimine yeterince önem verilmemekte ve gereksiz görülmektedir. Buna toplumun yaşayış biçimi, kültürel yapısı, eğitim düzeyi, çevre ve ekonomik koşullar etkili olmaktadır. Eğitimde fiziksel ortam, öğrenme-öğretme süreçlerindeki iletişim ve etkileşimin oluşturulduğu, araç-gereç, kurum, örgüt, personel gibi öğelerden meydana gelen çevre olarak tanımlanabilmektedir. Okullarda derslerin içeriklerine uygun fiziki ortam sağlamak, çeşitli problemlerden dolayı mümkün olamamaktadır. Plastik sanatlar eğitimi için öğrencilerin rahat çalışabilecekleri geniş, aydınlık, araç-gereci yeterli, estetik, havadar bir ortam gerekmektedir. Okulun genel donanımı ve dekoru öğrencinin yaratıcı yönlerini geliştirici, estetik beğeni düzeyini yükseltici durumda olduğunda öğrenci güdülenerek öğrenme-öğretme süreçlerine etkin katılıp yaratıcılıkları artacaktır. Okullarımız genellikle bu özelliklere sahip değildir. Sınıflarda öğrenci sayısı çok fazla, resim atölyesi eksikliği, sağlıksız resim atölyeleri, araç-gereç eksikliği nedeniyle resim dersi uygulamalarında problemler yaşanmakta ve ders, amaçlarından uzaklaşmaktadır. Sanat eğitimi, çocukların ve gençlerin mutluluğu, başarısı ve yaratıcılığı açısından önemle ele alınmalı ve gereken destek verilmelidir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The training of art is one of the important issues in an individual's personal development and social adaptation process. It is a form of training that improves esthetic sensitivity, increases the mental power, supports gaining social habits and, brings in creative individuals. The objective of the art training is to train the child and the young by art.At our schools art training is not considered as an important issue and is thought unnecessary. The way of living of the society, their cultural structure, education, the environment,and, the economic circumstances play an important role in this unconcern. The physical surrounding in education can be defined as the surrounding which consists of material, institution, organization, and, personel that have come out of the influence of the teaching-training process. At schools, to provide the physical surrounding the courses requires cannot be possible because of various problems.For plastic art training; alarge, bright, spacious, and, esthetic place, which has enough equipment, is needed where students can work comfortably. When the general decoration of the school is in away that improves the creativeness and the esthetic perception of the student, the student is motivated, actively participates in teacliing-learning process and his creativity improves. Usually, our schools lack in these special features. The number of the students in a class is too high and as a result of having no art classroom or having a poor- conditioned classroom and insufficient material some problems occur and the lesson cannot fulfill its purpose. The art training should be considered as an impotant issue in the children's and young people's happiness, creativeness and success and it should be supported.