Ortaöğretim coğrafya programında yer alan Türkiye'nin bitki örtüsü konusunun öğretiminde uygulanan anlatma yöntemi ile soru-cevap yönteminin karşılaştırılması
Comparing the method of explaining and question-answer, at high school 2th grade level for teaching the plants of Turkey concepts
- Tez No: 133960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ ÜNALDI ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
11 ÖZET Bu çalışma, Giriş, Yöntem, Bulgular ve Yorum, Sonuç ve Öneriler olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır. Bu araştırmanın amacı, orta öğretim lise 2. Sınıf Türkçe-matematik alanında okutulan Türkiye Coğrafyası (fiziki) dersi konularından Türkiye'nin Bitki Örtüsü ünitesindeki kavramların öğretiminde anlatım ile soru cevap yöntemlerinin öğrenci başarısı açısından etki ve verimliliğinin karşılaştırılmasıdır. Ankara İli Altındağ İlçesinde yer alan Ankara Lisesinde öğrenim gören lise 2. sınıf Türkçe-matematik alan öğrencilerinden seçilen deney grubunda soru-cevap, kontrol grubunda ise anlatım yöntemleri ile“Türkiye'nin Bitki Örtüsü”ünitesinin öğretimine geçilmeden önce, bu üniteye ilişkin araştırma testi, gruplara öntest olarak verilmiştir. Deney ve kontrol gruplarına farklı yöntemlerle konunun öğretimi yapıldıktan sonra, daha önce uygulanan test sontest olarak uygulanmıştır. Araştırmaya katılan deney ve kontrol gruplarının öntest ve sontestleri arasındaki başarı farklılıkları“Tekrarlı Ölçümler İçin Tek Faktörlü ANOVA”testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu test sonucunda grupların başarı puanları arasında anlamlı fark olduğu görülmüştür. Verilerin analizinden elde edilen bulgular göstermiştir ki, Türkiye'nin bitki örtüsüne ilişkin kavramların öğretilmesinde soru-cevap yöntemi, öğrenci başarısı açısından anlatım yöntemine göre daha etkili ve verimlidir.
Özet (Çeviri)
tu SUMMARY This research consists of four main part. These are; Introduction, Method, Finding and Interpretation, and Result and Suggestions. The aim of the research is to find out whether the method of direct explanation is more effective than question-answer or vice versa on the achievements of high school second grade students. These methods are applied in teaching the basic concepts of the subject of“The Plants of Turkey”included in“Physical Geography of Turkey”. The population of the research consists of high school second grade students in Altındağ township in Ankara. The sample of the research is randomly selected from the second grade classes in each school. The research test of“The Plants of Turkey”chapter was administered as a pre-test before teaching“The Plants of Turkey”chapter by using both teaching methods. Question-answer method is applied to the experimental group and direct explaining method is applied to the control group. Then pre-test is applied as a post-test. Pre-test and post-test score of groups was calculated by One-Way ANOVA for Repeated Measures Test. Result of this research, at high school 2th grade level for teaching“The Plants of Turkey”concepts, the question-answer method which is applied to experimental group is more effective and productive than direct explaining method which is applied to control group for student achievement.