A grubu seyahat acentalarının turist rehberlerinden beklentileri ve beklentilerin karşılanma derecesi
Expectations of a group travel agencies from tourist guides and the degree of how much these expectations are met
- Tez No: 133958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ÖZDAL DEĞİRMENCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Turizm en kısa ve en kolay akılda kalabilecek tabiri ile insanların tatil, kongre,sağlık, ve diğer rekreasyonel amaçlar için yer değiştirmelerinden kaynaklanan ekonomik ve sosyal bir olgudur. İlk olarak birkaç bin kişiyi kapsayan bu olay günümüzde yediden yetmişe herkesi ilgilendiren ve dahil olmak istediği bir olay haline gelmiştir ve gelmektedir. Ortalama rakamlarla Dünya Turizm Örgütüne (WTO) göre 2000 yılında 700 milyon kişi turizm olayına katılarak 500 milyar U.S. dolarlık turizm geliri sağlamıştır. Ülkeler arası kültür elçisi fonksiyonu gören turizm, nihayetinde bu olayı bilimsel platformlara taşıyacak kadar önemli hala gelmiş ve bu bağlamda yüksek öğretim kurumlarına bir araştırma konusu olmuş bununla birlikte bir bilim dalı haline gelmiştir. Turizm yük&ek öğretim kurumlarında bilimsel anlamda incelenmeye başladıktan sonra 20. yüzyılın sonlarına doğru ülkemizde kurumsal bir hal almıştır. Ülkemizde örgün turizm eğitimi ilk olarak orta öğretim düzeyinde 1 9701i yıllardan sonra ise yüksek öğretim düzeyinde yol almıştır. 2000'li yılların başlarında 16 sı 4 yıllık lisans düzeyinde olmak üzere“Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu”, 76 tanesi de 2 yıllık Meslek Yüksekokulu olmak üzere toplam 92 adet örgün eğitim veren Yükseköğretim kurumu vardır. Profesyonel Turizm Rehberliği, meselesi turizmin diğer konaklama işletmeciliği seyahat işletmeciliği meseleleriyle turizm olayının önemli kollarından biridir. Dikkat edilirse unvan olarak“profesyonel”sözcüğünü içeren çok ender mesleklerden biridir. Rehber tüm turistik hizmetlerin bir araya getirilmesinde ve turistin tüketimine sunulmasında en önemli rolü oynar. Bu nedendir İri“profesyonel”sözcüğünü içinde barındırır, belki de barındırmak zorundadır. Türkiye turizmine ve dolayısıyla ekonomisi turizmi için çok önem taşıyan bir konunun eğitim boyutunun incelenmesinin sağlayacağı menfaatler şüphesiz ki oldukça fazladır.“Profesyonel Turist Rehberliği”kuramsal olarak eğitiminin verilmesi oldukça zor ve yetersiz gelen konulardan biridir. Bu sebeptendir ki mevcut eğitim programlarında“Profesyonel Turist Rehberi”olabilmek için 30 günü kapsayan bir uygulama gezisi Türkiye çapında gerçekleştirilmektedir. Gerçekten bu eğitim gezisi yeterlimidir ve ayrıca öğrencilerin yabancı dil problemlerim çözmek için ne tür önlemler,destekler alınmaktadır? İki yıllık yüksek okulların aynı ad ile oluşturulan dört yıllık fakültelerden veya yüksek okullardan farkı var mıdır? Sektör temsilcileri ve yüksek öğrenim kurumlan Türkiye'nin geleceği için bu kadar çok önem arz eden bir konu için ne türlü işbirliği içerisindendir? Sektörün beklentileri önerilen eğitim programı ile eşgüdüm göstermekte midir? Gibi sorulara tatmin edici bir cevap ve çözüm bulmak olayın eğitim boyutunun ne kadar önemli olduğunu tüm gerçekliği ile ortay koymak uzun vadede ülke menfaatine doğru gelişen bir olay olacaktır.
Özet (Çeviri)
These are revitalizing times for tour guides all over the world. Since we are undergoing the very early phase of the twenty-first century, travel and tourism evenly manage to become the one of the foremost markets in the world economy. Tour guides, the heroes of tourism, have just become a very indispensable part of the concept grouped under tourism. The industry, media, government and general public have realized the fact that a tour guide's role is much more beyond what its name suggests. In the first part of the study, a historical outlook of guidance has been examined referring to variety of resources, then in the second part a thorough examination of curricula offered in Turkish Higher Education institutions together with some of its counterparts and in the last part of the study, an empirical study conducted on travel agencies has been presented with its implications. The underlying objective of this study is to provide the industry, academicians, government and general public with the very hindsight this profession has. Through the implementation of the survey, weak and strong points of educational matters involved in the training of tourist guides have been the major concern this study has.