Polis kolejinin polis eğitimindeki yeri ve önemi
The Importance and position of police college in Turkish national police education
  1. Tez No: 133974
  2. Yazar: MURAT KALYON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Güvenlik kavramı insanoğlu için tarih boyu en temel gereksinimlerden biri olmuştur. Köklü bir devlet geleneğine sahip olan Türklerde güvenlik hizmeti uzun yıllar boyunca askeri formatlar içerisinde yerine getirilmiştir. Polis örgütünün kurulduğu 20 Mart 1845 'den itibaren bu hizmetler daha profesyonelce ele alınmaya başlanmıştır. Güvenlik hizmetlerinin kalitesini yükseltmek ve gelişen dünya şartlarına uyum sağlamak amacıyla kullanılan en etkili yöntem eğitimdir. Genel eğitimin bir parçası olmakla beraber kendine has özelliklerle bazı ayrılıklar gösteren polis eğitimi dünyada ve ülkemizde sürekli gelişim halindedir. Ülkemizde hizmet öncesi polis eğitim kurumlan Polis Akademisi ve Polis Koleji olmak üzere iki çatı altında toplanmıştır. Polis Akademisi; teşkilatın amir ve memur ihtiyacım karşılar. Polis Koleji ise polis amirlerini yetiştiren Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsüne nitelikli öğrenci kaynağım oluşturur. Bu fakülteden mezun olanların yaklaşık %70'inin Polis Koleji kökenli olması bu kurumun önemini arttırmaktadır. Lise düzeyinde bir eğitim kurumu olan Polis Koleji, sınavla öğrenci alan, üniformalı ve yatılı bir okuldur. Anadolu Liseleri müfredatım esas alan okulda öğrencilerin daha küçük yaştan itibaren meslek ruhu ve disiplini kazanmaları amaçlanmıştır. Gelişmiş ülkelerin polis eğitimlerine bakıldığında Polis Kolejinin karşılığının olmadığı görülmektedir. Okulun ders müfredatında polislik mesleği ile ilgili bir ders bulunmamaktadır. Yüksek öğretimiyle beraber toplam sekiz yıllık yatılı bir eğitim11 öğrencilerin toplumu tam olarak tanıma olanaklarım ortadan kaldırmaktadır. Halbuki çağdaş anlayışta, polisin küçük bir sosyolog olması gerektiği fikri geniş kabul görmektedir. Sayılan konular göz önüne alındığında Polis Kolejinin nitelikli öğrenci kaynağı oluşturduğu tartışma konusudur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The security has been one of the most important needs of the humankind for all over the history. For Turks, whose state traditions are deep rooted; security services have been conducted in militarist forms for years. Aftermath of the foundation of Police Organization in March 20, 1845, these services have been started to be considered more professionally. Education is the most effective way to improve the quality of the security services and to adjust them to the developing conditions. Hence being a part of the general education with sui generis differences, the education of police as security services is always in the process of developing both in the world and Turkey. In Turkey, there are two folded pre-service institutions for police education: Police Academy and Police College. The Academy matches the need of senior and junior officers for Police Department, while the College serves as the source of qualified students who will be educated to produce senior officers within the Police Academy, Institution for Security Units. In order to demonstrate the importance of the College it should be noted that about seventy percent of the graduates of this faculty are originated from Police College. Police College is a uniform required and boarding high school accepting students with an eliminating exam. The school's curriculum is determined similar to that of Anatolian Colleges aiming at to make its students acquire a spirit of profession and discipline from the early ages of them. Compared to the police education systems of developed countries, Police College hasn't got a counterpart. Its curriculum does not include a class related to the police profession. A total eight-year boarding education including the graduate studyIV precludes students from precisely understanding the society. However, modern approach recognizes police as a minor sociologist. All things being considered, the point that Police College is a source for qualified students is controversial.