Ankara Polis Koleji'nde Türkçe dersinin verimliliği
The Efficiency of Turkish classes in Police College
  1. Tez No: 81668
  2. Yazar: EMİN SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV. ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER I. ÖZET Bu araştırma, Ankara Polis Kolejinde okutulmakta olan Türkçe dersinin verimliliğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Yaklaşık iki yıla yakın bir süredir yürütülen bu araştırmanın başlangıcında konu ile ilgili kaynaklar taranmış, alanda yapılan araştırmalar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda araştırma projelendirilmiş ve veri toplama araçları geliştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 1997 yılında Ankara Polis Kolejinden mezun olarak Polis Akademisi birinci sınıfına başlayan öğrenciler ile Polis Koleji Türkçe dersi öğretmenleri oluşturmaktadır. Öğretmenlerin tamamı (5) ankete cevap verirken, öğrencilerin 210 kişiden 196 tanesi ankete cevap vermiştir. Öğretmenlerden ankete cevap verenlerin oranı %100 iken, öğrencilerden ankete cevap verenlerin oranı % 93.33 olarak gerçekleşmiştir. Öğretmenlerin görüşlerinin tespit edilmesi amacıyla hazırlanan anket formları, I. bölümde 4, II. bölümde 22 soru olmak üzere toplam 26 sorudan oluşmuştur. Öğretmen anket formunun I. bölümünde Türkçe dersi öğretmenlerinin kişisel bilgilerinin, II. bölümünde ise, Türkçe öğretimine ilişkin bilgilerin tespit edilmesine yönelik sorulara yer verilmiştir. Öğretmenlerin kişisel bilgilerine ilişkin veriler tek tablo haline getirilmiş, Türkçe öğretimine ilişkin görüşleri ise ayrı ayrı tablolar haline getirilmiş, frekans ve yüzde olarak ifade edilmiştir.78 Öğrencilerin görüşleri ile basan düzeylerinin tespit edilmesi amacıyla hazırlanan anket formları, I. bölümde 20, H bölümde 5, IH. bölümde 10, IV. bölümde 5 soru olmak üzere toplam 40 sorudan oluşmuştur. Öğrenci anket formunun I. bölümünde Türkçe dersinin içeriğine ilişkin sorulara, II. bölümünde Türkçe dersinin işlenişine ilişkin sorulara, m. bölümünde yazılı anlatım becerisinin tespit edilmesine ilişkin sorulara, IV. bölümünde ise, okuduğunu anlama becerisinin tespit edilmesine ilişkin sorulara yer verilmiştir. Öğrencilerin Türkçe dersinin içeriğine ilişkin vermiş oldukları bilgiler, kendi içinde gruplanarak tek tablo halinde verilmiş, frekans, yüzde ve aritmetik ortalama olarak ifade edilmiş, Türkçe dersinin işlenişine ilişkin vermiş oldukları bilgiler ise, ayrı ayrı tablolaştınlmıştır. Öğrencilerin yazdı anlatım becerilerine ilişkin sonuçlar kendi içinde tek tablo halinde, okuduğunu anlama becerilerine ilişkin sonuçlar da yine kendi içinde tek tablo halinde verilmiş, puan aralığı, frekans ve yüzde olarak ifade edilmiş ve grafikle de gösterilmiştir. Ayrıca, hem yazdı anlatım becerilerine ilişkin sonuçlar, hem de okuduğunu anlama becerilerine ilişkin sonuçlar tek tablo halinde verilmiş, frekans, aritmetik ortalama ve ortalama mutlak başarı yüzdesi olarak ifade edilmiş ve ayrıca grafikle de gösterilmiştir. Elde edilen bulgular analiz edildiğinde; Polis Kolejinde görev yapan Türkçe dersi öğretmenlerinin, Türkçe dersinin, Türk Milli Eğitiminin amaçlarım gerçekleştirmede, kendisinden beklenen amacı karşıladığına %40 düzeyinde inandıkları;79 Türkçe dersi programının, Polis Kolejinin amaç ve ilkelerini gerçekleştirmede yeterli olduğuna %40 düzeyinde katıldıkları; Polis Koleji Türkçe dersi öğretimi için haftalık ders saatinin yeterli olduğuna %40 düzeyinde katıldıkları; Türkçe öğretiminin, öğrencinin doğru yazma, konuşma, okuma, okuduğunu anlama ve değerlendirme becerilerinin gelişmesini sağladığına, öğrencinin duygu, düşünce ve taşanlarını, doğru olarak söz ve yazıyla anlatma becerisi kazandırdığına, Türkçe dersinde okutulmak üzere kullanılan ders kitaplarındaki metinlerin, okuma zevki ve okuma alışkanlığım kazandırıcı olduğuna %40 düzeyinde katıldıkları; Türkçe öğretimi sırasmda en fazla soru-cevap yöntemini, ikinci sırada anlatım yöntemini kullandıklarını belirttikleri; Türkçe dersini işlerken ders kitabından başka en çok Türk ve dünya edebiyatından seçilmiş çeşitli türde kitaplardan yararlandıklarını belirttikleri; Polis Koleji açısından Türkçe dersi programının amaçlarından en önemlisinin, öğrencilere Türk dil kurallarını öğretmek; onları, Türkçe'yi bilinçle, özenle ve güvenle kullanmak olduğunu belirttikleri tespit edilmiştir. Polis Kolejinden mezun olarak Polis Akademisine başlayan öğrencilerin, Türkçe dersinin konularının, göreli olarak en fazla okuma, yazma, anlama, konuşma becerilerinin gelişmesine yardımcı olduğunu, ikinci olarak da Türkçe öğretiminin, öğrencilerin eleştirel düşünme becerisinin gelişmesine katkı sağladığına inandıkları tespit edilmiştir.80 Türkçe dersi öğretiminde, öğretim yöntemlerinden en çok %82.65 anlatım yönteminin kullanıldığını belirttikleri tespit edilmiştir. Polis Koleji Türkçe dersi öğretimi için haftalık ders saatinin yeterli olup olmadığı sorusuna %43.9 oranında yeterlidir cevabını verdikleri tespit edilmiştir. Yazılı anlatım becerisi mutlak basan yüzdesinin 49.50 olarak gerçekleştiği, okuduğunu anlama becerisi mutlak basan yüzdesinin ise, 49.80 olarak gerçekleştiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlann ışığında, Türkçe öğretiminde hala geleneksel yöntemlerin ağırlıklı olarak kullanıldığı, Türkçe öğretiminin, öğrencilerin doğru yazma, konuşma, okuma, okuduğunu anlama, değerlendirme becerilerinin gelişmesini yeterince sağlamadığı, öğretmenlerin kendilerini hizmetiçi eğitimlerle yermemelerinin gerektiği, bunun için gerekli kurslann düzenlenmesi ve bu alanda daha kapsamlı araştırmalann yapılması gerektiği gibi öneriler getirilmiştir. n. SONUÇLAR Bu bölümde Polis Koleji Türkçe dersi öğretmenlerinin kişisel bilgileri ve Türkçe öğretimine ilişkin görüşleri; Polis Kolejinden mezun olup Polis Akademisine başlayan öğrencilerin Türkçe dersinin içeriğine ve işlenişine İlişkin görüşleri, yazılı anlatım beceri düzeyleri ve okuduğunu anlama beceri düzeylerine ilişkin sonuçlar özet olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
117 ABSTRACT Semiz, Emin.“The Efficiency Of Turkish Classes In Police College”Master Thesis. (Advisor: Prof. Dr. Cahit KAVCAR), Ankara University, Institute Of Social Sciences, Ankara, March, 1999. This research Was prepared in order to determine the efficiency of Turkish classes lectured in Police College. The major point of the research includes the students graduated from Police College and attended Police Academy in 1997 and the teachers who lecture on Turkish in Police College. 196 students out of 210 answered the 5 questionnaires while all of the teachers answered them. The percentage of the students who answered the questionnaire is % 93,33 while the teachers' percentage is %100. The questionnaires prepared to determine the views of teachers included 26 questions. The questionnaires prepared to determine the views of students and the success level of them included 40 questions. When the results were analysed, it was determined that %40 of the teachers of Turkish classes in Police College; Believed that Turkish classes were successful in achieving the purpose expected about the aims of Turkish National Education, Agreed that the program of Turkish classes was sufficient enough in reaching the purpose and principles of Police College.118 Agreed that lecturing on Turkish helped students improve on correct writing, speaking, reading, comprehension and evaluating skills, and provided them with skills of expressing their emotions, thoughts and projects in oral and written forms. Agreed that the texts in the books used in Turkish classes helped to gain reading taste and reading habit, and expressed that they mostly used question-answer method and secondly the narrating method. It was also determined that the students those attended Police Academy after graduating Police College pointed out that the subjects of Turkish classes mostly helped them improve their reading, writing, speaking and comprehension skills and secondly provided them with assistance in critical thinking ability. They expressed that narrating method is used % 82.65 as a lecturing system. It was concluded that the absolute success level of written expression ability is % 49.50 and the absolute success level of comprehension skill is %49.80. Through the results obtained it was brought in to light that we still heavily use traditional methods in teaching Turkish and the education about Turkish is not sufficient enough in improving the correct writing, reading, speaking, comprehension and evaluating skills of the students and it is offered that teachers should renew them selves through in -service training and there should be a wide-range research on the matter.